Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Potravinářské komory ČR 21. 11. 2006

Vydáno: 22. 11. 2006
Autor:

Podpora KLASA bude asi pokračovat

Podpora KLASA bude asi pokračovat

Na dobré cestě je podle prezidenta Potravinářské komory ČR (PK) Jaroslava Camplíka jednání s EU o možnosti pokračovat v současné kampani na podporu kvalitních tuzemských potravin označených značkou KLASA. Podle Camplíka to potvrzuje jak Státní zemědělský intervenční fond, tak resortní ministerstvo. „Jedná se o tom v EU, tak doufejme,“ řekl prezident. Pokud vše dobře dopadne, mohla by být KLASA prezentována stejným způsobem jako dosud. Současný stav přitom měl skončit v dubnu příštího roku.

Osobně hodlá prezident otázku další existence projektu KLASA otevřít i v rámci neformálních diskusí s evropskou komisařkou pro zemědělství Mariann Fischer Boelovou, která navštíví v závěru listopadu ČR. Jak přitom dodává ředitel komory Miroslav Koberna, KLASA je financována z národních zdrojů, takže Unie by neměla v podstatě do takových aktivit aktivně vstupovat.

Projekt KLASA vnímá Camplík přitom nejen jako podporu potravinářského průmyslu, ale také jako podporu zemědělství a zaměstnanosti včetně podpory malého a středního podnikání. „O to více mě mrzí, když někteří představitelé ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) hovoří o tom, že je zbytečné investovat miliony korun do podpory značek kvality. Šokuje mě, když to zaznívá z MPO, jehož jednou z priorit právě podpora malého a středního podnikání je a navíc za situace, kdy dávají naše úřady miliardové daňové úlevy zahraničním investorům,“ zdůrazňuje prezident. Podle jeho vyjádření „by bylo načase udělat také něco pro tuzemské výrobce“.