Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Potravinářské komory ČR 15. 11. 2006

Vydáno: 15. 11. 2006
Autor:

Spotřební daň na pivo se nezvýší

V Evropě se minimální spotřební daň na pivo nejspíš nezvýší. Na společném jednání v Bruselu 7. listopadu se totiž na zvýšení daně neshodli ministři financí Evropské unie. O nárůst daně usilovala Evropská komise.

Náměstek českého ministra financí Tomáš Zídek řekl, že Finsko, které EU v současné době předsedá, nakonec vyslyšelo názory ČR a Německa a pivo z návrhu na zvýšení minimální spotřební daně vyjmulo. "Už to vypadalo, že se dohodneme," uvedl náměstek. Kartami nakonec zamíchali Švédové s Estonci. Ti se postavili proti s odůvodněním, že bojují proti nadměrné spotřebě alkoholu a s vyjmutím piva se nedokáží smířit.
Ministři se proto rozhodli věc znovu projednat na jednání 28. listopadu. Podle všeho ale ani toto jednání shodu nepřinese a tak se spotřebních daně na alkohol pravděpodobně v blízké době zvyšovat nebudou.
“Návrh na úpravu spotřební daně na pivo koresponduje se snahou EK ovlivňovat spotřebu jednotlivých alkoholických nápojů ve prospěch některých zájmových skupin, v tomto případě nepochybně zejména francouzských vinařů,“ uvedl ředitel Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna. „Pro ČR je takový postup zcela nepřijatelný, neboť zdůrazňuje–li se, že víno je vlastně kultura a ne alkohol, to samé platí v českém případě pro pivo. Návrh jasně koresponduje s „nepochopením“ EK pro historické a regionální tradice jednotlivých zemí a musíme uvítat, že byl po značném tlaku representantů tradičních pivovarnických zemí alespoň dočasně stažen,“ doplnil.

 Podobně hovoří také výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Rozdílné reakce jednotlivých států podle něj ukazují, že problematika zdanění alkoholických nápojů a piva zvlášť je v jednotlivých zemích tak odlišná, že je nesmysl tuto oblast násilně z Bruselu slaďovat.
Podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka je pivo dokonce potravinou, ne alkoholem. "Alkohol je potravina, ne droga. To máte jako s bůčkem. Také se s ním nesmíte ládovat od rána do večera," zdůraznil Jaroslav Camplík.
Komise navrhla zvýšit minimální spotřební daně na alkohol, tedy pivo, lihoviny a silná vína, o 31 procent. Dopady se podle propočtů měly pohybovat od jednoho eurocentu (30 haléřů) na pivo například v Česku a ve Španělsku, po 31 centů (asi 10 Kč) na láhev lihoviny na Kypru.
ČR patřila k největším odpůrcům návrhu od začátku září, kdy svůj plán na vyšší zdanění alkoholu Evropská komise zveřejnila. Stanovisko ČR navíc podpořilo Německo, Litva a Lotyšsko.

Potravinářská komora ČR, Federace výrobců potravin, nápojů a zpracovatelů zemědělské produkce je zájmové sdružení právnických osob z odvětví potravinářského průmyslu.
Plní funkci zájmového neziskového sdružení pro všechny potravinářské obory a obory zpracování zemědělských produktů.
Je representantem v oboru potravinářství vůči orgánům státní správy a obdobným organizacím v zemích Evropské unie, včetně organizací s celosvětovou působností.