Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe ČR 11. 12. 2006

Vydáno: 11. 12. 2006
Autor:

Dorovnání přímých plateb je na dobré cestě

 
Na schůzi, která začíná zítra odpoledne, bude Poslanecká sněmovna při projednávání státního rozpočtu na příští rok hlasovat mimo jiné o posílení zemědělské kapitoly o 1,9 miliardy korun. Tyto prostředky jsou určeny na dorovnání přímých plateb na nejvyšší možnou úroveň.
Ministryně zemědělství Milena Vicenová věří, že sněmovna návrh podpoří a zemědělci tak dostanou v příštím roce 70 procent úrovně přímých plateb původních členských zemí Evropské unie. Tuto výši jako maximální pro rok 2007 povoluje přístupová smlouva, kterou Česká republika podepsala na závěr předstupních jednání s Evropskou unií v prosinci 2003 v Kodani.
Návrh na potřebné zvýšení zemědělského rozpočtu našel jednohlasnou podporu ve sněmovním zemědělském výboru. Jeho předseda Jiří Papež jej pak také obhájil v rozpočtovém výboru. Rozhodující slovo v tom, zda státní rozpočet přidá 1,9 miliardy korun na přímé platby zemědělcům, budou mít poslanci. Vzhledem k tomu, že téměř všechny parlamentní politické strany se již dříve jednoznačně vyslovily pro co nejvyšší přímé platby, je velká šance, že návrh bude ve sněmovně úspěšný.
 „Maximální možné přímé platby jsou pro naše zemědělce životně důležité. Jde nejen o to, že jim pomáhají vyrovnávat se s konkurencí z bývalé evropské patnáctky, ale právě toto období může být také rozhodující pro výpočet platby na farmu, pokud bychom v budoucnu nepokračovali v systému zjednodušené platby na plochu,“ uvedla ministryně Vicenová.
 
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe