Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe 16. 3. 2007

Vydáno: 19. 3. 2007
Autor: pospisilova

Ministr zemědělství Peter Gandalovič podpoří v Bruselu odblokování rozpočtu Evropským parlamentemZpráva tiskové muvčí T. Králové

 Nadcházející pravidelné zasedání Rady ministrů zemědělství Evropské unie, které se koná příští pondělí a úterý v Bruselu, se bude zabývat kromě jiného také otázkou odblokování unijního rozpočtu v novém finanční období 2007 – 2013. K němu přikročil Evropský parlament letos v únoru.
Evropští poslanci zamítli návrh tzv. dobrovolné modulace, který Evropská komise předložila již v roce 2005. Tento systém by členským státům umožňoval libovolně přesunout až 20 procent finančních prostředků z I. do II. pilíře Společné zemědělské politiky, tedy snížit celkovou výši přímých plateb vyplacených zemědělcům a získanou částku přesunout do programů rozvoje venkova. Tak výrazné „přelití“ financí z jednoho pilíře do druhého by podle poslanců způsobilo výraznou nevyváženost zemědělské politiky unie. Na druhé straně, pokud Evropský parlament neodblokuje možnost převodu, nemůže Evropská komise schválit Programy rozvoje venkova členským státům. To může způsobit odklad jejich spuštění a zabrzdit proces rozvoje venkova v celé EU.
Ministři zemědělství proto budou jednat o schválení varianty, která představuje ústupek požadavkům Evropského parlamentu a zmiňovanou dobrovolnou modulaci umožní pouze dvěma státům, které o ni projevily zájem, tedyVelké Británii a Portugalsku.
„Tím chceme rozptýlit obavy evropských poslanců a dát jim jasný signál, že pro Evropskou komisi je klíčové přikročit ke schvalování Programů rozvoje venkova členských zemí. Proto i já za Českou republiku podpořím návrh komise,“ uvedl v této souvislosti ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Program rozvoje venkova, přes který poplyne do zemědělství a venkova v příštích sedmi letech rozhodující část evropských peněz, umožní českým žadatelům ročně čerpat až 13 miliard korun na různé finanční podpory.
 
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe