Bezpečnost potravin

SZPI zakázala další doplněk stravy: Intim-x

Vydáno: 2. 2. 2010
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 2.2.2010.

Na základě podezření Státního ústavu pro kontrolu léčiv provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontrolu zaměřenou na doplněk stravy na podporu erekce s názvem Intim-x vyrobený na Slovensku. Inspektoři odebrali do laboratoří vzorky šarže s označením LOT 0021208 a datem minimální trvanlivosti 12.2011, aby ověřili, zda neobsahuje léčivé látky, které v potravinách být nesmějí.
 
V laboratořích SZPI se zjistilo, že vzorek obsahuje hydroxyhomosildenafil a acetildenafil. Jde o látky s podobnou strukturou, jako má sildenafil, který se používá při výrobě léků na lékařský předpis. Hydroxyhomosildenafil ani acetildenafil však dosud nebyly testovány a nejsou tedy známy jejich přesné účinky na lidský organismus. Nemohou být tudíž přidávány ani do léčiv vydávaných na lékařský předpis, natož do volně prodejných doplňků stravy. Dle hodnocení ministerstva zdravotnictví doplněk stravy Intim-x obsahující tyto látky nelze považovat za bezpečný.
 
Přípravek Intim-x, prodávaný v baleních po dvou tabletách, dováží do ČR společnost Krevní centrum s.r.o. z Frýdku-Místku, která jej dále dodává drobným odběratelům, lékárnám i provozovatelům internetových obchodů. SZPI uložila zákaz uvádění do oběhu vztahující se na výše uvedenou šarži a nařídila její stažení z trhu.
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI
2. 2. 2010

Obrázek 1: