Bezpečnost potravin

SZPI v obchodech zjistila víno „pančované“ vodou

Vydáno: 9. 12. 2008
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 8.12.2008.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v  obchodním řetězci Kaufland víno maďarského původu, u kterého laboratorní analýzy prokázaly přídavek vody, a to minimálně z 52 procent. Jednalo se o Rizling vlašský minöségi cuvée bor (víno bílé suché, šarže L080610).

„V současné době jde o zcela mimořádné zjištění. Falšování vína takových rozměrů je společensky velmi nebezpečné a tomu samozřejmě bude odpovídat i sankce uložená SZPI,“ uvedl Ing. Jakub Šebesta, ústřední ředitel SZPI. „Zároveň se však potvrzuje, že takové jednání se příliš nevyplatí, SZPI již tři roky vlastní unikátní zařízení fungující na principu nukleárně magnetické rezonance, které takové falšování velmi snadno odhalí,“ dodal.

Tento Rizling vlašský mimo jiné také obsahoval 2,7 krát větší množství kyseliny citronové, než je povoleno. Víno naplnila maďarská firma Velezvin Kft. a do Kauflandu jej dodala společnost RYWINE s.r.o. z Valtic v množství 1104 lahví. Uvedená šarže vína se vyskytuje jak v lahvích o objemu 1 litr, tak o objemu 0,75 litru.

SZPI zakázala další prodej tohoto vína a nařídila společnosti Kaufland, aby jej stáhla ze všech svých provozoven. Kromě toho inspekce o tomto případu informovala i příslušný dozorový orgán v Maďarsku.

Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI, 8. 12. 2008