Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek SZPI odhalila podvody při vykazování původu hroznů do kategorie

Informace pro spotřebitele > Informace pro spotřebitele
TZ SZPI > Zdroje ICBP - Archiv> TZ SZPI> Zdroje ICBP - Archiv

SZPI odhalila podvody při vykazování původu hroznů

Vydáno: 23.8.2010
Tisk článku
Autor: Ing. Alexandra Kvasničková
Tisková zpráva SZPI ze dne 23.8.2010.

V uplynulých týdnech proběhla ze strany SZPI rozsáhlá kontrola zaměřená na vedení vinařské evidence. Inspektoři SZPI se zaměřili zejména na dohledatelnost původu nakoupených hroznů zpracovaných na jakostní odrůdová vína, která jsou deklarována jako tuzemská. Kontroly, které probíhaly jak u pěstitelů a překupníků hroznů, tak také u samotných výrobců vín, přinesly překvapivé výsledky.

Inspektory SZPI bylo odhaleno celkem 1 070 480 kilogramů hroznů neznámého původu. Jednalo se o odrůdy Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát Moravský a Modrý Portugal. U těchto hroznů nebyly společnosti České vinařské závody a.s. a Vinium a.s. schopny průkazně doložit jejich původ. Vinium a.s. tyto hrozny neznámého původu vykoupilo od tří různých společností, které hrozny nakupovaly od jiných překupníků. Hrozny a produkty z nich vyrobené (rmuty, mošty a mladá vína) pak Vinium a.s. prodávalo společnosti České vinařské závody a.s. Jak společnost Vinium a.s., tak společnost České vinařské závody a.s. pak vína z těchto hroznů uváděla do oběhu jako jakostní odrůdová vína tuzemského původu. Při výkupu si společnost Vinium a.s. neověřovala, zda dodávané hrozny pocházejí od pěstitele deklarovaného na obchodních dokladech nebo výkupních lístcích, ani zda je možné, aby mohly být hrozny od pěstitele vzhledem k rozloze jeho vinice v daném objemu dodány. Kontrolou u vinařů, kteří byli na fakturách uvedeni jako pěstitelé hroznů, bylo zjištěno, že své hrozny použili pro vlastní potřebu, nebo je prodali zcela jiným společnostem. O skutečném původu vykoupených hroznů lze tedy jen spekulovat, není vyloučeno, že pocházejí ze zahraničí.

Z důvodu nevedení řádné a průkazné vinařské evidence uložila SZPI oběma společnostem opatření, na základě kterého musí společnosti doložit, jaké šarže vín z uvedených hroznů neznámého původu vyrobily. Všechna tato vína budou následně zakázána a bude nařízeno jejich stažení z trhu. Prozatím byl zákaz uvádění do oběhu uložen na téměř 145 000 litrů vína, toto číslo však není konečné. Z milionu kilogramů hroznů lze totiž vyrobit 700 až 750 tisíc litrů vína.

Se společnostmi České vinařské závody a.s. a Vinium a.s. budou na základě výsledků kontrol zahájena správní řízení. Takto zaměřené hloubkové kontroly budou probíhat také u jiných výrobců vína a jejich dodavatelů hroznů. Uvedené praktiky považuje inspekce za závažné poškození nejen spotřebitelů, ale i poctivých tuzemských vinařů a vinohradníků.

Zpracoval: Mgr. Petra Hoferková - Oddělení komunikace (ÚI SZPI) 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021