Bezpečnost potravin

SZPI nepropustila na trh další zásilku arašídů

Vydáno: 22. 6. 2009
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 22.6.2009.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí kontroly u výrobců potravin, v obchodní síti a ve spolupráci s Celní správou ČR zároveň také kontroluje dovoz potravin ze třetích zemí, to jest ze zemí, které nejsou členy Evropské unie. Díky těmto kontrolám se daří zadržet dodávky závadného zboží ještě před jeho dalším zpracováním či prodejem konečnému spotřebiteli.

Nejčastěji se to týká dodávek suchých skořápkových plodů s nadlimitním obsahem aflatoxinů. Letos se již takto podařilo zachytit dvacet tun arašídů z Číny, devět tun mandlí z USA a nově také 2146 půlkilogramových spotřebitelských balení čerstvých neloupaných arašídů původem z Vietnamu. Tato více než tuna arašídů pocházela ze stejné kontejnerové zásilky jako nebezpečné želé, o jehož zadržení inspekce veřejnost již informovala (viz tisková zpráva Nebezpečné želé se nedostalo na český trh). Laboratorní výsledky nyní v arašídech potvrdily až osminásobné překročení limitu na aflatoxiny, proto inspekce zaslala příslušnému celnímu úřadu závazné stanovisko nepropustit arašídy do volného oběhu.

Dovozce nyní musí arašídy vrátit svému odběrateli nebo je musí zničit. Vzhledem k tomu, že se arašídy nedostaly na trh, nehrozí spotřebiteli žádné nebezpečí. SZPI o případu také informovala ostatní členské státy EU prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva.

Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI, 22. 6. 2009