Bezpečnost potravin

Šumavské ryby mají v sobě rtuť

Vydáno: 13. 5. 2005
Autor:

Ryby ulovené v nejpřísněji chráněných částech šumavského národního parku obsahují stejné množství rtuti jako ryby zkoumané v Labi pod chemičkou Spolana Neratovice. Při kontrolním odběru to zjistili vědci z Jihočeské univerzity. Výsledky zveřejnili v souvislosti s obviněním čtyř bývalých majitelů sklárny v Lenoře, které policie podezírá, že v blízkosti Vltavy a hranic národního parku ponechali stovky tun nebezpečného

Ryby ulovené na horním úseku Vltavy mezi obcí Lenora a lipenskou přehradou měly původně sloužit jako kontrolní vzorek určující míru znečištění Labe. Biologové tuto oblast v národním parku považovali za téměř nezasaženou toxickými látkami a výzkum prováděli bez souvislosti s policejním vyšetřováním. Hodnoty rtuti v rybách byly ale mimořádně vysoké. „Hodnoty obsahu rtuti ve svalovině byly prakticky srovnatelné s hodnotami na středním Labi,“ řekl Tomáš Randák z Jihočeské univerzity.

Vědci na výsledky výzkumu upozornili v souvislosti s případem obvinění čtyř bývalých majitelů sklárny v Lenoře, které policie stíhá kvůli tomu, že v areálu někdejšího podniku ponechali nezabezpečené jedovaté látky. Trestní oznámení podala Česká inspekce životního prostředí. V barelech, sudech i volně v jímce leží podle inspekce v areálu arzen, měď, nikl, olovo, zinek, toxické látky k barvení skla, barviva s obsahem toxických kovů a louh.

Biologové však zároveň upozorňují na to, že rtuť se mohla do vody dostat i jiným způsobem. Zjistit, zda jedovatá látka unikla nebo uniká z bývalé sklárny, by si podle nich vyžádalo další výzkum.

Ekolist, 10. 5. 2005