Bezpečnost potravin

Stromovka po povodních bude od 4.4.03 opět přístupná

Vydáno: 3. 4. 2003
Autor:

Následkem povodní byly devastovány velké plochy. Nové trávníky mohou být kvůli agrotechnických lhůtám založeny až v polovině května.

Pražská Stromovka, kterou výrazně poškodila loňská srpnová povodeň, bude od pátku přístupná. Nadále uzavřeno zůstane jen malé území mezi železničním náspem a malou říčkou. Na oplocené ploše je dočasná skládka přečištěného písku a nekontaminovaného bahna, které bude po zaschnutí použito na další rekultivaci parku, oznámila dnes novinářům ředitelka odboru městské zeleně Kateřina Vaculová.
„Popovodňový úklid Stromovky je ve finiši. Zbývá jen umýt a vykartáčovat cesty. Jinak je už celý park očištěn a uklizen,“ řekla Vaculová ČTK.
Z Královské obory byl odvezen veškerý naplavený komunální odpad i spadlé stromy. Obnovena byla dětská pískoviště a většina cest a opraveny jsou lavičky. Velké plochy někdejších trávníků působí trochu depresivně, protože musely být zorány, připustila Vaculová. Nové trávníky mohou být kvůli agrotechnických lhůtám založeny až v polovině května. Rekonstrukce některých cest budou ještě postupně pokračovat, dodala.
Srpnová velká voda napáchala ve Stromovce značné škody. Podle Vaculové spadlo nebo bylo nutné kvůli narušené statice odstranit zhruba 300 stromů. Později se ukázalo, že je nutné vykácet dalších téměř 200 nestabilních stromů. S obavami se čeká, kolik dřevin ještě vlivem podmáčení uhyne během jara a léta.
„Úklid parku po povodních stál dosud přes 18 milionů korun, z toho necelých sedm milionů poskytl stát, zbytek hradilo město. Jen z malé říčky bylo vytěženo 23 000 krychlových metrů bahna,“ dodala Vaculová.
(ČTK)

e-mail: info@iceu.cz ;
http://www.evropska-unie.cz ;

ICEU-EkoList, 1. 4. 2003