Bezpečnost potravin

Strom noni se s úspěchem využívá i na Kubě

Vydáno: 15. 4. 2004
Autor:

Očekávání vzbudily zejména jeho revitalizující a antioxidační účinky. Ovoci noni je připisováno nejméně 30 přírodních složek schopných působit s uspokojivými účinky na vysoký tlak, zanícení, jako antihistaminika, analgetika či proti horečkám. Nemůžeme říci, že léčí vysoký tlak nebo cukrovku nebo že by mohl zastavit bujení zhoubných nádorů, protože takové výzkumy se zatím neuskutečnily, ale můžeme potvrd

HAVANA (ČTK/EFE) – Strom noni, jehož listy, plody, kořeny i semena obsahují substance slibující zlepšení kvality života, se stal středem pozornosti i kubánských badatelů. Očekávání vzbudily zejména jeho revitalizující a antioxidační účinky, píše agentura EFE.
Výzkumník Isidoro Scull už několik let studuje možnosti terapeutického využití této rostliny. Noni, latinsky Morinda citrifolia, je havajský název stromu z rodu mořenovitých původem z Asie a Polynésie.
„Nemůžeme říci, že léčí vysoký tlak nebo cukrovku nebo že by mohl zastavit bujení zhoubných nádorů, protože takové výzkumy se zatím neuskutečnily, ale můžeme potvrdit, že osobám s těmito nemocemi pomáhá žít kvalitnější život,“ vysvětlil vedoucí vědeckého výzkumu zemědělské polytechniky v havanském okrese Santiago de las Vegas, kde má k dispozici čtyři hektary půdy osázené noni.
„Ovoce z ráje“, jak se noni také přezdívá, zachovává určité aktivní zásady, které se odrážejí v regeneračním účinku na úrovni buněk. Scull se s nonim seznámil na Haiti, odkud přivezl semínka na Kubu a od roku 1999 je sází a pěstuje.
Strom sice pochází z Asie, ale na Kubě se s ním lze setkat v pobřežních částech, například ve východní oblasti Baracoa. Je běžný i v dalších oblastech tropů a subtropů.
Ovoci noni je připisováno nejméně 30 přírodních složek schopných působit s uspokojivými účinky na vysoký tlak, zanícení, jako antihistaminika, analgetika či proti horečkám.
Institut nyní ošetřuje na 4000 stromů, na čemž se podílejí i žáci školy například sběrem ovoce a výrobou džusu, kapslí a pilulek.
Výzkum zahrnuje i účinky džusu. Kapsle již byly registrovány jako doplněk výživy, nikoliv jako léčivo.
Ovoce má regenerativní dopad na úrovni buněk a stimuluje produkci oxidu dusičného v organismu, říká Scull. Ale „dosud nemůžeme říci, že léčí“, upozorňuje, ač připouští, že dosavadní výzkum potvrzuje, že produkty z noni přispívají ke zlepšení kvality života nemocných.
V současné době jsou džus a tabletky poskytovány asi 2300 lidí trpících některou nemocí. Jsou mezi nimi pacienti s novotvary, vysokým tlakem i cukrovkáři. Příznivé zprávy přicházejí i od lidí s astmatem, migrénou, zažívacími potížemi, vaginálními záněty a revmatickými bolestmi.
Litr džusu vyjde na 45 až 60 dolarů, ovšem na Kubě se distribuuje zdarma.
Na ostrově tento strom zaznamenal boom v homeopatické medicíně a jeho pěstování se začíná rozšiřovat na celé území Kuby.
Jako odpověď na poptávku po produktech z noni byly zahájeny programy v městském zemědělství, takže se začíná vysazovat hromadně. Podle Sculla „se v krátké době objeví velká produkce na celém ostrově“.

http://www.ekolist.cz
EkoList, 13. 4. 2004