Bezpečnost potravin

Stravou ke kognitivnímu zdraví

Vydáno: 30. 9. 2010
Autor: Ing. Irena Suková

K látkám, které jsou dávány do souvislosti s funkcí mozku, se zlepšením duševní čilosti a oddálením ztráty paměti patří cholin, fosfatidylserin a kofein.

Cholin

Cholin byl FDA uznán za esenciální látku v r. 1998. Jeho kvarterní amoniová sůl patří do skupiny vitaminů B.

Cholin se uplatňuje

–         jako neuropřenašeč acetylcholin (paměťová funkce),
–         jako fosfatidylcholin (syntéza buněčných stěn).

Cholin je hlavní součástí fosfatidylcholinu v lecitinu.

V r. 2001 uznal americký úřad FDA nutriční význam cholinu s tím, že 550 mg je denní dávka.

Většina lidí trpí deficitem cholinu, jen 4 % dospělých žen a 13 % dospělých mužů v USA konzumuje přiměřené množství. Důvodem může být, že lidé odmítají potraviny jako vejce a játra, jako zdroje cholesterolu. Dalšími přirozenými zdroji cholinu ve stravě jsou např. zelí, květák a sojové boby. Nedostatek cholinu má vliv jednak ztrátu paměti, jednak zhoršení schopnosti koncentrace.

Řada studií na zvířatech ukazuje, že přídavek cholinu v neonatálním stádiu má příznivý vliv na paměť. Nedostatek cholinu vyvolává změny  ve struktuře a funkci mozku, což ovlivňuje paměť. Navíc potomci hlodavců konzumujících cholin trpí v menší míře zhoršováním paměti s postupujícím věkem.

Některé studie ukazují na možnost zlepšení paměti u dospělých osob při konzumaci cholinu – mírné zlepšení paměťových testů po 6 měsících užívání cholinu.

Fosfatidylserin

Fosfatidylserin, jeden z lipidů buněčných stěn, je jedinou ze složek, u níž FDA připouští použití tvrzení o vlivu na kognitivní funkce. V USA jsou pro doplňky stravy schválena tvrzení:

–         „konzumace fosfatidylserinu může snižovat riziko demence ve stáří“ a
–         „konzumace fosfatidylserinu může snižovat riziko kognitivní dysfunkce ve stáří“.

Kofein

Kofein a jeho „příbuzní“ theofilin v čaji a theobromin v čokoládě jsou metyl-xantanové alkaloidy. Přirozeně přítomný kofein stimuluje mentální schopnosti a pomáhá v duševních schopnostech. Kromě kávy je kofein obsažen především v kole, guaraně a yerba mate a energetických nápojích.  Obsah kofeinu v kávě kolísá podle podmínek pěstování a pražení (šálek obsahuje 100 – 175 mg kofeinu). Vysoká teplota kofein ničí, takže silně pražené kávy ho obsahují méně. Sycený kolový nápoj obsahuje obvykle 10 – 50 mg kofeinu v 1/3 l. Energetické nápoje jako Red Bull obsahují kolem 80 mg na porci.

Prepared Foods, 179, 2010, č. 7, s. 31-32

Objednávka kopie článku