Bezpečnost potravin

Státní veterinární správa prověří mléčné farmy

Vydáno: 22. 2. 2010
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 22.2.2010.

Státní veterinární správa ČR obdržela informace a upozornění hlavního hygienika na hlášená průjmová onemocnění způsobená kampylobacterem v možné souvislosti s konzumací syrového tepelně neošetřeného mléka. Ve čtyřech kampaních (jaro, léto, podzim, zima) prověří orgány státního veterinárního dozoru vybrané mléčné farmy na celém území ČR.

Státní veterinární správa ČR samozřejmě na základě platných předpisů kontroluje chovatele a producenty surovin a potravin živočišného původu, a to podle plánu kontrol. Hlavním hlediskem je zdravotní nezávadnost produkce a ochrana zdraví lidí. Nyní se ještě více, na základě analýzy rizika, veterinární dozor zaměří na prodej mléka a tepelně neopracovaných mléčných výrobků.

I na našem trhu je možné se setkat s výrobky, kde je jako surovina využíváno syrové kravské mléko, a v případě jeho kontaminace se může nežádoucí agens dostat do finálního výrobku určeného většinou k přímé spotřebě. Vyskytuje se také nová forma přímého prodeje syrového kravského mléka prostřednictvím tzv. mléčných automatů. Přestože na automatech musí být upozornění : „Syrové mléko, před použitím převařit“, existují obavy z možnosti vzniku alimentárních onemocnění, zejména kvůli nedisciplinovanosti zákazníků.

Mezi významné patogeny způsobující zdravotní problémy, které se mohou vyskytovat v syrovém kravském mléce, patří např. Listeria monocytogenes, Campylobacter, kmeny Staphylococcus aureus, Escherichia coli či Salmonella. Informace z řady členských zemí EU upozorňují zejména na nebezpečí kampylobakterů v syrovém mléce.

Proto budou po celý rok ve všech krajích veterinární inspektoři, v souladu s upozorněním hlavního hygienika ČR, monitorovat mléčné farmy a prodejce syrového kravského mléka, jak na tom jsou z mikrobiálního hlediska. Je samozřejmé, že by při případném nálezu nežádoucích kontaminantů bylo provedeno došetření a poté by nařídila příslušná krajská veterinární správa odpovídající veterinární opatření.

A nakonec je dobré zopakovat, že Státní veterinární správa podle jejího šéfa Milana Maleny vážně důrazně upozorňuje na to, že je syrové mléko opravdu nutné před konzumací převařit, aby se předcházelo navýšení rizika.

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR