Stanovisko EFSA k melaminu a strukturálně podobným sloučeninám
Po aféře s úmrtím zvířat v USA po konzumaci krmiv obsahujících melamin vydal EFSA prozatímní stanovisko k melaminu a příbuzným sloučeninám.
Po řadě úmrtí domácích mazlíčků (psů a koček) v USA zkoumaly kontrolní orgány zdroj zdravotních problémů těchto zvířat. Zjistilo se, že pšeničný lepek, který se používá při výrobě krmiv pro zvířata, byl kontaminován melaminem – průmyslovou chemikálií používanou např. při výrobě plastů. Kontaminovaný lepek pocházel z Číny. V květnu 2007 Evropská komise požádala Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), aby vypracoval urychleně stanovisko k melaminu a příbuzným sloučeninám.
EFSA ve svém stanovisku ze dne 4.7.2007 konstatoval, že ačkoliv melamin a kyanurová kyselina byly nalezeny pouze v pšeničném lepku, koncentrátu rýžové bílkoviny a kukuřičném lepku, tj. surovinách používaných při výrobě živočišných krmiv, nelze vyloučit, že se melamin a strukturálně podobné sloučeniny nepřidávaly do dalších zdrojů bílkovin určených pro použití v krmivech nebo potravinách.
Ve shodě s kontrolními orgány v USA požádala Komise členské státy EU, aby kontrolovaly zásilky
– pšeničného lepku,
– kukuřičného lepku,
– kukuřičného šrotu (meal),
– sójové bílkoviny,
– rýžových otrub a
– koncentrátu rýžové bílkoviny
pocházející ze třetích zemí a zejména z Číny na přítomnost melaminu a strukturálně příbuzných sloučenin (kyanurové kyseliny, ammelinu a ammelidu) a výsledky kontrol (jak pozitivní, tak i negativní) oznámily Komisi prostřednictvím systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). Vedle použití těchto surovin v krmivech, zvláště v krmivech pro domácí mazlíčky (pet food), se používají uvedené suroviny také do chleba, těstovin, těsta na pizzu, potravin určených pro osoby alergické na lepek aj.
Vzhledem k tomu, že EFSA neměl dostatek údajů o expozici zvířat (mazlíčků) ani lidí a termín, který měl na odpověď Komisi, byl krátký, nedošlo k vypracování stanoviska vědeckého panelu pro kontaminanty potravinového řetězce (CONTAM), nýbrž bylo vydáno prozatímní stanovisko EFSA (příloha).
EFSA ve svém stanovisku dochází k tomu závěru:
Tolerovatelný denní příjem (TDI) melaminu a jeho analogů (ammelinu, ammelidu a kyanurové kyseliny) celkem je 0,5 mg/kg tělesné hmotnosti. Vzhledem k tomu, že chybí údaje o toxicitě pro domácí zvířata, EFSA prozatímně doporučuje aplikovat tuto hladinu tolerovatelného denního příjmu, která byla stanovena pro lidí, také na domácí zvířata.