Bezpečnost potravin

Srovnání metabolismu masného a mléčného skotu

Vydáno: 19. 10. 2004
Autor:

Výsledky pokusu potvrdily, že různé využití živin vede k výrazné syntéze proteinu u plemene charolais a zvýšené syntéze tuku u holštýnského plemene (pro zajištění požadavků na energii během laktace u tohoto plemene).

Masná plemena hromadí živiny v mase  a mléčná plemena transformují živiny hlavně do mléka. Rozdělování živin v těle je regulováno řadou různých hormonů a růstových faktorů. Kromě inzulinu a jeho antagonisty glucanu, jsou hormony somatotropní osy, růstový hormon (GR), inzulin like růstový  faktor-1 (IGF-1) a hormony štítné žlázy  podstatné pro základní metabolismus zvířat, ukládání živin a sekreci. Objevení leptinu – hormonu , který se hlavně účastní regulace tělesné hmotnosti, mělo hlavní význam pro výzkum metabolismu. Různé typy metabolismu u jednotlivých plemen mohou souviset s rozdíly v koncentracích krevních hormonů, se způsobem sekrece a citlivostí tkání vůči hormonům. Bylo zjištěno, že hlavní rozdíly v přírůstku svalové a adipozní tkáně mezi představiteli masného a mléčného skotu souvisejí s různým způsobem sekrece a koncentrací určitých metabolicky významných hormonů.
Ve studii provedené v Německu srovnávali plemena skotu mléčného a masného typu z hlediska jejich metabolismu a růstu.  Pokusná zvířata patřila k plemeni charolais a německé holštýnské.
Liv. Prod. Sci., 89, 2004, č. 1, s. 41-54