Bezpečnost potravin

Španělská vejce pravděpodobným zdrojem nákazy

Vydáno: 23. 10. 2004
Autor:

Podle informací FSA a HPA souvisí výskyt bakterie Salmonella enteritidis, která se ve Velké Británii objevuje od roku 2002, s konzumací dovážených španělských vajec, a to zejména v oblasti cateringu a podnicích veřejného stravování.

Britský Úřad pro bezpečnost potravin (FSA) a Úřad pro ochranu zdraví (HPA) vydaly společné prohlášení, týkající se výskytu Salmonella enteritidis (jiné než PT4), která se objevuje od roku 2002 a je spojována s konzumací španělských vajec, a to zejména v podnicích veřejného stravování. HPA prováděla šetření na více než 80 místech výskytu (zahrnujících minimálně 2 000 případů) salmonelózy, která byla spojena s těmito kmeny salmonely. Šetření prokázala, že hlavním zdrojem infekce bylo používání španělských vajec při přípravě pokrmů v podnicích veřejného stravování. Pro řešení tohoto problému ustavila HPA národní tým pracovníků, který doporučil, aby pracovníci v oblasti cateringu byli upozorněni na rizika spojená s používáním vajec nepocházejících z Velké Británie. Také FSA vydala informace o rizicích, spojených se španělskými vejci. Od ledna 2004 jsou španělská vejce označována písmeny ES (označující Španělsko za zemi původu), která by měla upozorňovat spotřebitele a pracovníky ve sféře veřejného stravování na fakt, že těmto vejcím je třeba při eventuálním použití věnovat zvláštní pozornost. Vejce vyprodukovaná ve Velké Británii a označená písmeny UK se naopak mohou používat v podstatě bez jakýchkoliv problémů. Přestože se většina španělských vajec používá především v podnicích společného stravování, je možné, že se objeví v prodeji i v některých obchodech. FSA rovněž naléhavě žádá Evropskou komisi o řešení problému španělských vajec infikovaných salmonelou a vydala zvláštní doporučení pro pracovníky v cateringu, importéry vajec a velkoobchodníky. Hlavní zásady používání španělských vajec podle těchto doporučení jsou
· dovozci a pracovníci velkoobchodu by měli zajistit, aby vejce byla komerčně tepelně opracována,
· pracovníci v cateringu by měli v syrových nebo mírně tepelně opracovaných výrobcích používat pouze vejce pasterovaná
· veškeré výrobky se španělskými vejci by měly být dokonale provařeny,
· ve všech kuchyních a přípravnách pokrmů, kde se používají vejce by mělo být pravidelně kontrolováno dodržování zásad správné hygienické praxe.
Spotřebitelům, kteří španělská vejce koupí FSA doporučuje nepoužívat tato vejce v syrovém stavu nebo pro přípravu pokrmů pouze minimálně tepelně opracovaných a před eventuální konzumací tato vejce důkladně uvařit. Při přípravě pokrmů pro exponované populační skupiny jako jsou starší osoby, děti a nemocní je doporučováno španělská vejce nepoužívat.
http://www.foodsafetytoday.com