Snížení kontaminace kampylobakterem
Manipulace s jatečným tělem při škubání umožňuje únik kontaminovaných výkalů. Testují se postupy snižování kontaminace jako je oplachování nebo zacpávání kloaky před škubáním peří.
Jedním z patogenu žijících na potravinách je kampylobakter, který může způsobit mírné až silné průjmy a horečky u lidí a může se projevit i druhotnými neurologickými problémy známými pod označením Guillain-Barré syndrom.
Kampylobakter se běžně vyskytuje ve střevním traktu prasat, skotu a drůbeže. Může se vyskytovat i v zařízeních pro převoz drůbeže do zpracovatelského podniku.
Mytí transportních klecí vodou a desinfekčními prostředky redukuje hladinu kampylobakterů u drůbeže, ale postup není zcela spolehlivý a mikroorganismy úplně nelikviduje.
Ve výzkumném centru v Athénách (Georgia, USA) hodnotili vliv transportních přepravek a škubání peří z jatečného těla na kontaminaci brojlerů a jejich jatečných těl.
Vysoušení přepravních klecí po dobu 48 hodiny podstatně snížilo výskyt kampylobaktera. Z ekonomického a provozního hlediska to však není vhodný postup. Jako vhodnější se ukazuje změna konstrukce přepravních klecí tak, aby se usnadnilo jejich čištění.
Studie ukázala, že zpracováním brojlerů se snižuje množství kampylobakterů na jatečném těle, ale při škubání peří se jejich počet zvyšuje. Zvýšení je způsobeno únikem vysoce kontaminovaných výkalů z kloaky při škubání peří.
Agric. Res., 54, 2006, č. 2, s. 10