Bezpečnost potravin

Směs kyselin a fytobiotik – náhrada antibiotik

Vydáno: 19. 10. 2005
Autor:

Přídavek směsi organických kyselin a fytobiotik zvýšil denní přírůstek hmotnosti o 70 g na sele a o 3,5 dne se zkrátila doba do dosažení tržní hmotnosti.

Zemědělská výroba a krmivářský průmysl mají velké ztráty v důsledku kontaminace krmiv patogenními bakteriemi a jejich působením na zvířata (snížení denního přírůstku hmotnosti a zvýšená mortalita) obzvlášť v době  zákazu použití antibiotik. Podle odborníků jsou směsi organických kyselin, jejich solí a fytobiotik nadějnou alternativou antibiotik; jejich aplikace zajistí bezpečná krmiva, zlepší trávení a příjem krmiva.
Při náhradě antibiotik se jeví jako nadějné okyselovače, probiotika, fytobiotika a prebiotika. Někdy kombinace různých přídavků přináší větší užitek. Příkladem  je užití  směsi fytobiotik a organických kyselin, které  jsou bezpečné, bez rizika, zcela biologicky rozložitelné  bez reziduí a bez potřeby ochranné lhůty po skončení jejich aplikace.
Aplikace acido-fytobiotických směsí se doporučuje při likvidaci gram negativních bakterií včetně E. coli a salmonel v trávicím traktu prasat. Směs působí preventivně proti průjmům a  dalším bakteriálním trávicím poruchám hlavně u prasat po odstavu, podporuje žádoucí střevní mikrofloru, chuť k příjmu krmiva a zvyšuje množství přijatého krmiva. Výsledkem aplikace směsi je zlepšená konverze krmiva a lepší ekonomika chovu.

Feed Mix, 13, 2005, č. 4, s. 25–27