Bezpečnost potravin

Slovenský ministr Miklós kvůli zprávě WWF raději vyhledal lékaře

Vydáno: 22. 10. 2004
Autor:

Rozbory prokázaly, že každý z ministrů má v sobě řadu škodlivých látek. Problémem je třeba velké množství polychlorovaných bifenylů (PCB) či vysoké hodnoty DDT.

Slovenský ministr životního prostředí László Miklós nebere na lehkou váhu zprávu Světového fondu pro ochranu přírody : http://www.panda.org/  (WWF), který udělal 14 ministrům ze zemí Evropské unie rozbory krve. Ty prokázaly, že každý z ministrů má v sobě řadu škodlivých látek. Problémem je třeba velké množství polychlorovaných bifenylů (PCB) či vysoké hodnoty DDT. Jedny z nejhorších testů měli Miklós a jeho český kolega Libor Ambrozek. Miklós se chce nyní poradit s lékařem.
„Dostal jsem ty hodnoty, ale nevyznal jsem se v nich. Tak jsem to dal svému lékaři, aby se podíval, zda mi hrozí nějaké nebezpečí či nikoli. Já sám se ale cítím zdráv,“ řekl dnes novinářům Miklós.
Podle něj nebude patrně náhodou, že jedny z nejhorších výsledků dosáhl právě se svým českým protějškem Ambrozkem. Lze to prý chápat jako důkaz, že s ovzduším v někdejším Československu to opravdu nebylo v pořádku. Jak řekl Miklós ČTK, vyrůstal v Gemeru (oblasti na jihozápadě země u hranic s Maďarskem), kde bylo životní prostředí značně poškozeno. V okolí totiž byly magnezitový závod a železorudné doly, které se podepsaly hlavně na znečištění řek i ovzduší. Dnes se prý ale situace zlepšila, i když některé škodlivé látky zřejmě nadále v půdě přetrvávají.
Slovenský ministr ale kriticky přiznal, že pro své zdraví v současnosti mnoho nedělá; v zimě lyžuje a v létě chodí na houby. Také zásady zdravé výživy jsou mu spíše cizí. Za důležitější ale považuje, aby dobře pečoval o svůj resort. Tak prý přispěje nejenom ke zlepšení svého zdraví, ale všech obyvatel Slovenska.
Cílem akce WWF bylo především upozornit na to, že i mnoho let po zákazu používání různých toxických látek zůstávají jejich stopy v tělech Evropanů a že je třeba dále omezovat používání mnoha chemikálií, které se vyskytují v každodenním životě obyvatel kontinentu. Akce měla také podpořit chystaná přísnější opatření Evropské unie pro používání chemikálií a poukázat na to, že mnohé z dnes široce používaných chemických látek představují zdravotní riziko pro lidi i pro celou přírodu.
Testu se podrobili dva ministři z Maďarska a po jednom z ČR, Velké Británie, Kypru, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Itálie, Litvy, Slovenska, Španělska a Švédska. Vzorky jejich krve byly analyzovány na přítomnost 103 různých látek. V jednom případě byla zjištěna přítomnost až 43 hledaných látek, ale i v „nejlepším“ vzorku bylo 31 ze sledovaných substancí. U všech ministrů pak byly zjištěny polychlorované bifenyly (PCB), užívané v různých elektrických zařízeních a zakázané již v 70. letech, podobně jako DDT nebo pesticidy.

info@iceu.cz;
http://www.evropska-unie.cz .
ZEK, Tiskové zprávy, 21. 10. 2004