Školní automaty pomohou dětem zdravě jíst
Vydáno: 13. 2. 2009
Autor: bodokova1
Přítrž brambůrkům a čokoládovým tyčinkám udělaly nové školní automaty. Ty totiž nabízejí pražským školákům jen zdravou stravu, kterou si vyberou pomocí předplacených karet.
Díky internetu mohou jejich rodiče navíc získat přehled, za co jejich ratolesti utrácejí a v jakém množství. Svačinu mohou dokonce naplánovat dopředu.
Během příštích 14 dní by v metropoli mělo fungovat na 120 takovýchto školních automatů s ochuceným mlékem, ovocným jogurtem, amarantovými výrobky či bagetami se šunkou a sýrem. Za jogurt zaplatí rodiče 6,50, za bagetu se speciálně upravenou šunkou nebo sýrem 14 korun. Některé z výrobků umožní stravování i dětem s bezlepkovou dietou nebo potravinovou alergií.
Nad skladbou potravin ve školních automatech převzalo odbornou garanci poradenské centrum Výživa dětí.„V důsledku špatného stravování se u školáků zvyšuje výskyt obezity a dalších civilizačních onemocnění,“ říká nutriční terapeutka Jitka Rusková.
Někteří jsou bez snídaně i svačiny
Podle jejích slov až 40 procent žáků třetích a 54 procent žáků sedmých tříd snídá nepravidelně. Školáci si s sebou navíc nenosí ani svačinu. Na špatné stravování pražských dětí upozornily i nedávné výzkumy Všeobecné zdravotní pojišťovny, podle kterých je nejoblíbenějším jídlem školáků pizza a hamburger.
„Pro dnešní dobu je bohužel typické, že stále někam spěcháme a nemáme čas snídat, svačit a podobně. Místo nedělního oběda vezmeme děti raději do některého fastfoodového řetězce. Nemůžeme se tedy divit tomu, že velká část adolescentů nesnídá či neobědvá, nebo konzumuje zcela nevhodné potraviny, což samozřejmě přispívá ke vzniku obezity,“ upozornila lékařka Jitka Housová z III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. Podle posledních průzkumů, které má Deník k dispozici, trpí nadváhou v metropoli každé páté dítě. Loňský test, který redaktoři udělali ve dvanácti školních jídelnách, navíc ukázal, že změnit by se měla i strava v některých z nich.
Nezvyklé pokrmy
„Stravování ve školách prošlo řadou změn, z jídelníčků téměř zmizela často propíraná univerzální hnědá omáčka a jídelny svým strávníkům nabízejí i lehká jídla, bezmasá nebo pokrmy z mezinárodní kuchyně. Někde se navíc nebojí experimentovat s méně obvyklými druhy obilovin nebo mas,“ uvedla nutriční specialistka Jitka Tomešová. Podle ní je ale téměř všude potřeba zvýšit podíl čerstvé zeleniny a ovoce.
Zdroj: Agris, 12. 2. 09