Bezpečnost potravin

Sasko věnovalo ČR pět milionů eur na povodňové škody

Vydáno: 31. 10. 2002
Autor:

povodně, dopravní infrastruktura, finance, příspěvky, EU, vodní díla na Labi, posouzení ekonomických, ekologických a technických otázek

ÚSTÍ NAD LABEM (ČIA) – Pět milionů eur dnes věnoval České republice na odstranění následků srpnové povodně v oblasti dopravní infrastruktury spolkový stát Sasko. Darovací memorandum dnes navečer podepsali v Ústí nad Labem český premiér Vladimír Špidla a předseda vlády Svobodného státu Sasko Georg Milbradt. „Dar saských sousedů bude co nejdříve českou vládou spravedlivě rozdělen oblastem postiženým povodněmi,“ řekl ČIA premiér Vladimír Špidla. Jeho saský protějšek Milbradt dodal, že tak jako Německu poskytla po záplavách pomoc řada zemí, nyní je třeba pomoci i nejbližšímu sousedu, kterým je Česká republika.
Podle Milbradta se Česká republika stane od 1. ledna 2004 členem Evropské unie a spolupráce zejména mezi Saskem a s ním sousedícími českými kraji se stane ještě těsnější.

Podle Špidly se oba premiéři zabývali otázkami další spolupráce. Krátce jednali i o budoucnosti vodních děl na Labi. Saská vláda podle premiéra Milbradta nehodlá žádná vodní díla ani stavební stupně na Labi na úseku za českými hranicemi stavět. Špidla soudí, že záležitost stavby vodních děl je velice komplikovaná a je třeba znovu posoudit všechny ekonomické, technické i ekologické otázky.

ICEU-Ekolist, 22.10.2002 (Mik)