Bezpečnost potravin

Rozšíření zákazu z důvodu šířící se influenzy

Vydáno: 28. 1. 2004
Autor:

Ptačí chřipka je nebezpečná pro ptáky, člověk onemocní výjimečně a výjimečně také může toto onemocnění končit jeho smrtí. Nakažení je možné zejména kontaktem s nemocným zvířetem.

Nákazová situace v některých zemích jihovýchodní Asie a východní Asie není dobrá, proto Státní veterinární správa ČR rozšiřuje dnešním dnem včerejší zákaz dovozu a tranzitu živé drůbeže a ptáků a drůbežího masa  z Thajska i na ty státy, ve kterých ptačí chřipka neboli aviární influenza propukla.
Činíme tak i vzhledem k tomu, že Evropská unie z těchto států dovozy a tranzity nepovoluje.  Jde o následující státy: Jižní Koreu, Vietnam, Japonsko, Taiwan, Kambodžu, Indonésii, Laos, Pákistán a Hong Kong.
Rozsah zákazu je stejný, jako v případě Thajska, a týká se tedy dovozu a tranzitu všech ptáků (exotických, okrasných i volně žijících), domácí drůbeže (vodní i hrabavé), příslušníků řádu běžců a dovozu živočišných produktů pocházejících z nich (tepelně neopracovaných). Zákaz se vztahuje i na dovoz a tranzit násadových a konzumních vajec a drůbežího masa, pocházejícího ze zvířat poražených po 1. 1. 2004.
Ptačí chřipka je nebezpečná pro ptáky, člověk onemocní výjimečně a výjimečně také může toto onemocnění končit jeho smrtí. Nakažení je možné zejména kontaktem s nemocným zvířetem. Přenos z člověka na člověka dosud nebyl prokázán.
Tato nemoc přináší problémy především samotným chovatelům, neboť jim způsobuje obrovské ztráty.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz .

SVS, 27. 1. 2004