Bezpečnost potravin

Rozbory odhalily dodávku guarové gumy z Indie s vyšším obsahem pentachlorfenolu

Vydáno: 2. 10. 2008
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 2.10.2008.

Uplynul již více než rok od doby, kdy se na evropském trhu objevily zásilky zahušťovadla E412 (guarová guma) původem z Indie, které byly kontaminovány pentachlorfenolem a dioxiny. V souvislosti s tímto případem Evropská komise zpřísnila dovoz guarové gumy původem z Indie – dovozce nyní musí u každé šarže doložit výsledky z akreditované laboratoře dokazující, že výrobek je zdravotně nezávadný. Výsledky pak musí posoudit a schválit zástupce příslušného dozorového orgánu, v České republice jím je Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Díky těmto opatřením byla v pondělí 29. září na hranicích do ČR zachycena šarže kontaminované guarové gumy z Indie. Dovozce totiž inspektorům Státní zemědělské a potravinářské inspekce předložil laboratorní rozbory ke dvěma šaržím E412, přičemž u jedné z nich byl potvrzen vyšší obsah pentachlorfenolu. Uvedená šarže o celkové hmotnosti 10 tun proto nebyla vpuštěna na území ČR. K druhé, vyhovující šarži inspekce vydala souhlas s propuštěním do volného oběhu.

„Spotřebitelům nehrozí žádné nebezpečí, závadná šarže se vůbec nedostala na trh. Je to jen důkaz toho, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce důsledně naplňuje opatření zavedená Evropskou komisí a že tato opatření jsou účinná,“ uvedl v této souvislosti ústřední ředitel SZPI Ing. Jakub Šebesta.

Evropská komise i ostatní členské státy byly o případu informovány prostřednictvím Systém včasného varování pro potraviny a krmiva EU.  

Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI, 2.10.2008

Pozn.: Více informací o potravinářských aditivech je k dispozici zde.