Bezpečnost potravin

Reforma společného trhu s vínem se rozbíhá

Vydáno: 21. 8. 2008
Autor:

Tisková zpráva Mze ČR ze dne 20.8.2008.

Aplikace reformy společného trhu s vínem, ve které se České republice podařilo vybojovat důstojnou výši prostředků na podporu vinohradnictví a vinařství, možnost použití cukru při výrobě vín a možnost zachování tradičního značení vín, se rozbíhá. V rámci vyjednaného kompromisu jsme povinni zavést klučení vinic s podporou EU, ačkoliv o toto opatření se u nás nepředpokládá velký zájem. Vláda dnes schválila, že případní zájemci mohou o prémii za klučení vinice požádat do 15. září 2008. Náklady jdou z rozpočtu Evropské unie.
 
„Předpokládaný počet žadatelů o prémii za klučení vinice bude s ohledem na podmínky stanovené v nařízeních Evropských společenství velmi malý, očekáváme, že nepřekročí  padesátku,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Výše prémie za klučení vinice je stanovena v návaznosti na historický výnos vína vyrobeného ze suroviny z jednoho hektaru, což pro rok 2008/2009 činí přibližně pět tisíc eur na hektar vyklučené vinice, a je plně financovaná z rozpočtu Evropské unie.“
 
Nařízení je počátkem aplikace reformy společné organizace trhu s vínem, ve které se České republice podařilo prosadit všechny důležité body, jako odpovídající výši národních prostředků na podporu vinohradnictví a vinařství, možnost použití cukru při výrobě vín a možnost zachování tradičního značení vín v České republice. V rámci vyjednaného kompromisu jsme však povinni i u nás zavést klučení vinic s podporou. Přijímání žádostí na prémii za klučení vinice je třeba zajistit do 15. září 2008.
 
Novela nařízení o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhu s vínem současně podle požadavků nařízení Evropských společenství ruší stávající podpory v oblasti společné organizace trhu s vínem včetně oblasti restrukturalizace a přeměny vinic. Lze očekávat, že až Evropská komise schválí Návrh pětiletého plánu podpory ve vinohradnictví a vinařství, který jí již česká republika zaslala, dojde opět k obnovení některých dosavadních podpor v této oblasti, a to formou dalšího návrhu novelizace nařízení vlády. 
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe