Bezpečnost potravin

Ptačí chřipka – aktuální zprávy

Vydáno: 28. 2. 2006
Autor:

TISKOVÁ ZPRÁVA 28. 2. 2006 . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna . Více informací z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz. Další informace na http://www.ptaci-chripka.cz/

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Než se vám dostane pták na stůl …

 

Všechny potraviny živočišného původu uváděné do oběhu, tj. ty, které lze koupit v obchodech, prošly příslušnou veterinární kontrolou, aby splňovaly podmínky zdravotní nezávadnosti.

 

Toto tvrzení lze doložit ve světle strašáku ptačí chřipky, který oblétává Evropu, právě na drůbeži a vejcích.

 

Každý kdo „podniká v drůbeži“, tj. chovatel, který má chov nosnic, či výkrm brojlerů, kachen či hus musí splnit podmínky pro chov, které stanoví veterinární zákon a i zákon na ochranu zvířat proti týrání a to vše schvaluje a kontroluje místně příslušná krajská veterinární správa. Takovýto chovatel musí být také registrovaný. Veterinární inspektoři v pravidelných intervalech chovy kontrolují, v případě potřeby samozřejmě častěji než jednou za rok. Na jatkách funguje pak stálý veterinární dozor, jednak při příjmu a hlavně pak „na lince“, kdy je každý jednotlivý kus prohlédnut. Totéž funguje i v chovech nosnic a při kontrole vajec.

 

Registrováni a kontrolováni jsou i přepravci drůbeže. Dopravní prostředky musejí odpovídat požadavkům na welfare a samozřejmě i na hygienu.

 

Z uvedeného je snad dostatečně zřejmé, že na pult řeznictví či do chladicích boxů v obchodech se nesmí dostat žádné zdravotně závadné maso ani vejce. A to bez ohledu na to zda hrozí či nehrozí nějaká nemoc zvířat, tudíž ani když je ptačí chřipka za dveřmi.

 

Takže na kuře, kachnu, krůtu či husu z obchodu lze bez obav sahat neboť jde o ptáky známého původu, kteří byli veterinárně prohlédnuti na rozdíl od ptáků uhynulých nalezených v přírodě. U uhynulých volně žijících ptáků je samozřejmě na místě opatrnost. Nicméně i ti dosud nalezení neuhynuli na ptačí chřipku, dodnes jich bylo od prvního ledna vyšetřeno téměř čtyři sta.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.