Bezpečnost potravin

Ptačí chřipka – aktuální zprávy

Vydáno: 2. 3. 2006
Autor:

TISKOVÁ ZPRÁVA 2. 3. 2006. Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna. Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

  

Ptáci padají, jako mouchy

 

Nikoli však v Čechách. Těžko říci, čemu přičíst tu zásluhu, zda pohraničním horám, že nemocné labuti se nechce nabrat výšku… anebo něčemu jinému. Německo, Rakousko…

 

Každopádně se ptačí chřipka naší republice vyhýbá, zatím. Tuto možnost samozřejmě vyloučit do budoucna nemůžeme, proto je na místě opravdu zvýšená obezřetnost, zejména pokud se týká náhodně uhynulých vodních ptáků. K dnešnímu dni bylo v Národní referenční laboratoři ve Státním veterinárním ústavu v Praze Suchdole vyšetřeno 485 volně žijících ptáků a 107 kusů uhynulé drůbeže. Většinou šlo o volavky, labutě, kachny divoké, objevily se i poštolky, sovy, racci  a ostatní ptáci. Žádné hromadné úhyny.

 

Počítáme, že budou-li požadavky na vyšetření stoupat, tak jako dosud, budou vyšetřovat i ve Státních veterinárních ústavech v Jihlavě a Olomouci. Jde o špičková pracoviště. Aby bylo možné vyšetřování zahájit, je potřeba sjednotit metodiku a tyto ústavy musejí absolvovat kontrolní testy. Je tedy možné se zahájením vyšetřování na těchto pracovištích počítat tak do tří týdnů.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.