Bezpečnost potravin

Prudký rozvoj geneticky modifikované řepky v Kanadě

Vydáno: 16. 11. 2009
Autor:

Kanadští zemědělci pěstují téměř celoplošně geneticky modifikovanou řepku.

Na 7,6 mil. ha pěstovali kanadští zemědělci v roce 2008 především geneticky modifikovanou řepku, ale i kukuřici, sóju a bavlnu. V celosvětovém srovnání pěstitelských ploch tak Kanada patří ke špičce.
Od povolení první geneticky modifikované odrůdy řepky v roce 1996 se pěstování začalo prudce rozvíjet. Řepka tolerantní vůči herbicidům roste na více než 5 mil. ha, tedy téměř na všech kanadských řepkových polích. Zhruba 90 % produkce řepky tak připadá na geneticky modifikované rostliny. Sklizené množství se více než zdvojnásobilo a přesáhlo 9 mil. tun. Snazší ochrana rostlin a vyšší výnosy činí moderní vysoce výkonné odrůdy pro mnoho zemědělců atraktivními.
Kanadští pěstitelé přitom mohli vybírat mezi různými systémy tolerance vůči herbicidům. Nakonec se prosadily dva systémy, které dnes na trhu dominují. Hovoří se o systémech, protože působí dvě komponenty. Rostliny samotné jsou rezistentní vůči určitému herbicidu. K tomu přistupuje ještě vhodný herbicid, který působí proti všem rostlinám s výjimkou geneticky modifikovaných kulturních rostlin. Široké spektrum účinku je hlavním rozdílem ve srovnání s běžnými herbicidy, jimiž lze cíleně hubit jednotlivé plevelné druhy.