Bezpečnost potravin

Přípravek Modifilan z řas

Vydáno: 15. 1. 2005
Autor:

Unikátní ruský patentovaný výživový přípravek obsahující algináty a jód působí preventivně a léčebně proti rakovině a onemocnění štítné žlázy.

V Mordovském státním institutu (republika Mordovia na východ od Moskvy)

byl vyvinut koncentrát extraktu z hnědých řas Laminaria japonica, které rostou divoce v severním Pacifiku při pobřeží neobydlených Kurilských ostrovů. Vyznačuje se mimořádně příznivými zdravotními účinky. Cílem vývoje, s nímž se začalo po černobylské katastrofě, bylo potlačení výskytu onemocnění štítné žlázy a onkologických chorob.

Jednou z hlavních výhod řas Laminaria japonica je vysoký obsah alginátů, které odstraňují radionuklidy z organizmu (modré a zelené řasy algináty neobsahují). Jejich obsah v přípravku (cca 50 %) je dosažen specifickým postupem extrakce.

K výrobě jednoho gramu přípravku je zapotřebí 40 g řas. Předností přípravku je i vysoký obsah jódu ve fyziologicky využitelné formě. Kromě toho podle japonských vědců je v přípravku obsažen defivát fukózy (sacharid fukoidan), který je známý preventivními a léčebnými účinky vůči onkologickým chorobám. Prokázaly to studie z japonského ostrova Okinawa, kde je v rámci Japonska nejnižší výskyt rakoviny. Ovšem při přípravě extraktu nesmí dojít k varu.

Vzhledem k tomu, že všechny kategorie spotřebitelů konzumují mléčné výrobky, je účelné obohacovat přípravkem Modifilan (v množství 0,2 %) právě tuto skupinu potravin (s ohledem na snadnost přídavku např do taveniny při výrobě taveného sýra nebo do smetanové zálivky – v původním článku je uveden postup výroby).

 

http://www.modifilan.com/

Moloč. Prom., 2004, č. 10, s. 38