Bezpečnost potravin

Praha se chystá na množství potkanů

Vydáno: 1. 9. 2002
Autor:

potkani; infekce; choroby; deratizace; povodně; Praha; ČR

Pražský magistrát bude zřejmě muset v příštím roce na jaře zahájit celoplošné hubení potkanů. Hygienici totiž očekávají, že v důsledku povodní se tito škůdci přemnoží a obyvatelé= tak mohou být více ohroženi přenosem různých infekčních chorob.
Dle odhadů firem, které potkany likvidují – připadají na každého obyvatele Prahy 2-3 zvířata. Každý pár těchto hlodavců může mít 9-14 mladých. Ta jsou pak schopná se množit již za pouhé tři měsíce po narození. Zřejmě Prahu očekává celoplošná deratizace uvedl náměstek primátora Otto Kechner, s tím že je to velmi nákladná a organizačně složitá práce.
Naposledy se ve městě dělala asi před 10 lety. Přijde na 50-60 milionů korun.
Potkani se před povodní většinou přesunuli do bezpečí a pak se do svých teritorií vrátí. Jejich početní nárůst bude záviset na tom, jak rychle se podaří uklidit zatopené oblasti, tvrdí Jaromír Sobota z městské hygienické stanice.
Hygienici vyzývají obyvatele, aby při manipulaci s mrtvými těly potkanů používali nejlépe igelitové nebo gumové rukavice. Před odvozem je nutné uhynulá zvířata ukládat do igelitových obalů.

MF Dnes, 2002, 30.8., s. D/3 (Mik)