Bezpečnost potravin

Potraviny pro krásu

Vydáno: 18. 10. 2006
Autor:

Příklady složek přidávaných do potravin, které příznivě ovlivňují vlastnosti pleti a jsou alternativou ke kosmetickým prostředkům.

V Japonsku, které je ukazatelem směru ve vývoji funkčních potravin je nabízena škála potravin, které mají působit obdobně jako kosmetika. Mezi potraviny s heslem „krása zevnitř“ patří např. kolagenové želé, které má být alternativou kolagenových přípravků na rty a tváře, nebo mražený krém od firmy Lotte Snow s kolagenem nebo koenzymem Q10 z mořských živočichů (Bigokochi Marine Collagen and H&B Bigokochi CoQ10) a s vitaminy, který má působit na zlepšení barvy kůže a celkového vzhledu.
Evropa je v tomto ohledu značně pozadu. I zde se však již vyskytují potraviny zaměřené především na zpomalení stárnutí. Přirozeným stárnutím ztrácí kůže svou tloušťku, elastičnost a vlhkost, a toto je navíc zhoršováno UV-zářením a „jedy“ z prostředí jako ozon a kouř. Znamená to oxidační stres, proti kterému se nasazují do boje antioxidanty jako vitaminy C a E, beta-karoten, lykopen a lutein. Také astaxantin z řas je účinným antioxidačním karotenoidem, který kromě jiných zdravotních účinků příznivě působí na hladkost kůže. Koenzym Q10 kromě základní funkce – vytváření energie v organismu – působí také jako antioxidant (lapač volných radikálů).
Funkční přísady bývají obvykle velmi citlivé vůči vlhkosti, světlu, kyslíku a vysoké teplotě, a proto jejich výrobci vyvíjejí postupy pro zvýšení stability těchto látek, ale i k zlepšení jejich využitelnosti při určitých aplikacích. Např. AquaNova vyvinula vlastní nanotechnologický postup, kterým zlepšila biologickou využitelnost koenzymu Q10 při jeho přídavku do čirých nápojů. Vlastní postup vyvinula i společnost NutraLease. Koenzymový přípravek All-Q společnosti DSM Nutritional Products využívá – pro tuto běžně jen v tuku rozpustnou látku – škrob jako nosnou látku, čímž se zachová stabilita při aplikaci do vodných roztoků a mléčných i energetických nápojů.
Švýcarský mlékárenský podnik Emmi vyvinul pro zlepšení stability Q10 a dalších mikroživin koncepci Lacto Tab na bázi mléčného séra. Funkční látky jsou ve formě tablet připevněny pod uzávěrem láhve a v kapalině se rozpouštějí těsně před konzumací.
Výzkumníci z univerzity v Düsseldorfu se zabývají výzkumem ochranného účinku flavonolů z kakaa proti UV-záření. Podle výsledků studie pravidelný konzum nápojů bohatých na flavonoly zlepšuje strukturu a funkci kůže. Má povzbuzující účinek na podkožní cirkulaci krve, a tím je kožní vrstva vyšší a zvýší se i její vlhkost. Polyfenoly z kakaa, jako je katechin, absorbují UV-záření a fungují jako lapače volných radikálů vytvořených fotooxidací.
Na kombinaci příjmu funkčních látek zvenku i zevnitř je založena strategie novozélandské společnosti Keratec.
Pro orální příjem formou suplementů, nápojů a snacků je určen přípravek Cynergy NK, pro vnější aplikaci Cynergy TK. Strukturovaná bílkovina keratin, která je hlavní složkou kůže, vlasů a nehtů, je zodpovědná za stabilitu buněk. Postupem vyvinutým touto firmou se běžně nerozpustný keratin extrahuje z vlny po rozložení vláken na nerozštěpené keratinové části, které jsou rozpustné a stravitelné lidským organismem. Navíc je v přípravku Cynergy obsažena měď a zinek – látky významné pro zdraví kůže. Dalšími součástmi fungujícími jako účinné lapače volných radikálů jsou superoxiddismutáza a glutathionperoxidáza, které zvyšují antioxidační účinek, vlhkost a elastičnost kůže.
Jako alternativa „koupelí v oslím mléce“ je mléčný peptid Cystein-Peption vyvinutý společností DMV. Cystein je předstupněm glutathionu a původně byl firmou DMV určen jako preparát na podporu jater při štěpení alkoholu a kofeinu. Netvrdí se sice, že likviduje již existující vrásky, ale po šestitýdenním užívání je kůže měkčí a hladší. Proto se hodí především pro mladší osoby, které včas myslí na udržení své pleti bez vrásek.
Italský podnik Indena nabízí standardizovaný extrakt z plodů oliv OleaSelect obsahující značné množství polyfenolů působících jako lapače volných radikálů. Přípravek má působit proti tvorbě vrásek a jako ochrana před UV-zářením.