Bezpečnost potravin

Poslanecká sněmovna projedná ve druhém čtení novelu vodního zákona

Vydáno: 11. 3. 2008
Autor:

Tisková zpráva MZe ČR ze dne 11. 3. 2008.

Poslanecká sněmovna projedná ve druhém čtení novelu vodního zákona. Novela má za úkol výrazně usnadnit realizaci protipovodňových opatření.
 
„Jsem velmi rád, že námi navrženou novelu Poslanecká sněmovna podpořila už v prvním čtení. Jedná se o velmi důležitou úpravu, která má usnadnit výstavbu protipovodňových opatření. Oblast ochrany před povodněmi je velmi důležitá a musíme jí věnovat náležitou pozornost,“ říká k novele ministr Gandalovič.
 
Novela řeší existující, ale nepoužívaný institut území určeného k rozlivu povodně. Úprava podporuje zachování stávající zemědělské nebo lesnické produkce na územích určených k výjimečnému zaplavení v případě povodní. Pokud by k takovému rozlivu došlo, bude škoda na zemědělské produkci kompenzována, což je dobrou zprávou pro zemědělce hospodařící na těchto územích.
 
„Chceme zastavovat povodně v místech, kde nenapáchají tolik škody. Jsou to zejména horní toky řek, kde nám se zvládnutím povodní pomohou hlavně poldry, které jsou malým zásahem do krajiny, ovšem s velkým ochranným efektem. Na protipovodňová opatření máme do roku 2012 připraveno celkem přes 14 miliard korun a ty chceme rychle a efektivně využít,“ doplnil ministr Gandalovič.
 
Pro zajišťování pozemků pro výstavbu protipovodňových opatření je v novele nově zahrnut i institut vyvlastnění.„Jedná se až o krajní řešení, vždy se budeme nejdřív snažit s vlastníkem pozemku domluvit a pozemek koupit,“ uzavřel ministr Gandalovič V současnosti existuje několik příkladů obcí, které volají po poldrech a podobných opatřeních, ale roztříštěná a komplikovaná držba pozemků výstavbu znemožňuje.
 
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe