Bezpečnost potravin

Pochybnosti o bezpečnosti listů noni přidávaných do potravin

Vydáno: 3. 6. 2006
Autor:

Potravinářské využití listů Morinda citrifolia stále není v EU schválené kvůli možné genotoxicitě a hepatoxicitě. Používá se např. v USA a Japonsku.

První společností, která žádala o  schválení tahitské šťávy z plodů noni, byla Morinda Inc. (USA). Šťáva byla schválena rozhodnutím 2003/426. Nyní chce tato společnost uvádět na trh listy noni v řadě forem: jako sušené, pražené na přípravu nálevů, jako práškové ve formě doplňků, jako lyofilizované na přípravu nálevů a jako šťávu lisovanou z blanšírovaných listů. Tyto 4 produkty má žadatel v úmyslu používat také do potravin z cereálií, brambor, masa, ryb, nápojů, omáček a ochucovadel.

Ve vědecké literatuře jsou rozporné názory na přítomnost genotoxického antrachinonu. Podle informace žadatele není tato látka přítomna ani v listech z noni, ani v čaji.

Kompetentní belgický úřad si vyžádal stanovisko Úřadu pro veřejné zdraví než vydal k žádosti týkající se listů noni negativní stanovisko. Důvodem k pochybnostem jsou i dva případy hepatoxicity v Rakousku, které  prověřuje úřad EFSA z hlediska šťávy noni. Pokud Vědecký výbor pro potraviny potvrdí souvislost, bude nutno změnit rozhodnutí i o šťávě noni. Belgický úřad se zajímá také o kyselinu tříslovou, a sice z hlediska jejího množství, které přichází ve šťávě z noni v úvahu. Tato kyselina není v EU schválena jako aditivum, smí se však používat v USA a dalších zemích. V USA i Japonsku se čaje z listů noni prodávají.

Belgický úřad se zjišťuje, zda nedochází k poškození a rozvoji abnormalit v játrech některých pokusných zvířat. Žadatel  sám o tom neměl dost informací, ale podle subdodavatele k žádnému viditelnému poškození jater nedochází. Belgický úřad však má pochybnosti o dostatečnosti použitých testovacích dávek produktů z listů noni.

Panel odborníků EFSA pro výživu, dietetiku a alergeny (NDA) rozhoduje na základě  dvou studií. První publikovaná v EU J. of Gastroenterology and Hepatology se týká akutní hepatitidy způsobené přípravkem z noni, druhá publikovaná ve World J. og Gastroenterology se týká hepatoxicity šťávy z noni. Podle druhé se jednalo o 45letého pacienta, u kterého se vyvinula hepatoxicita po třech týdnech pití šťávy noni. Po ukončení její konzumace symptomy vymizely. Na druhou stranu byl nedávno publikován  článek jiného vědce, podle kterého je noni pro játra ochranou.

EU Food Law, 2006, č. 256, s. 12-13