Bezpečnost potravin

Počet tlouštíků v Česku roste .

Vydáno: 6. 4. 2006
Autor:

5. 4. 2006 se konala v Praze tisková konference na téma: "Životní styl a obezita v České republice" . Zdroj: www.novinky.cz

Počet tlouštíků v Česku roste
 
Více než polovina dospělých Čechů a Češek trpí minimálně nadváhou a počet tlouštíků v české populaci se neustále zvyšuje. Podle výsledků šetření agentury STEM/MARK mělo nadváhu či obezitu loni 52 procent obyvatel Česka. Z toho 35 procent lidí spadalo do kategorie nadváhy a 17 procent osob bylo obézních. Ve srovnání s rokem 2000 se počet lidí, jejichž váha ohrožuje jejich zdraví, zvýšil o tři procenta.
ČESKÁ REPUBLIKA – Průměrný obvod pasu dospělého českého občana tak loni dosáhl 88,3 centimetru. Byl o 2,5 centimetru delší než v roce 2000. Normální hodnotu, což je podle odborníků obvod do 94 centimetrů u mužů a do 80 centimetrů u žen, mělo v loňském roce 52 procent mužů a 42 procent žen.
Podle ředitele Endokrinologického ústavu Vojtěcha Hainera riziko nadváhy v dospělém věku stoupá s výskytem nadměrné hmotnosti v dětském věku. Tři čtvrtiny respondentů, kteří byli obézní v dětství, trpí nadměrnou váhou i v dospělosti. Sedmdesátiprocentní „šanci“ mít nadměrnou váhu získá člověk, jehož oba rodiče trpěli stejným problémem. Pokud byl při těle pouze jeden z nich, je tato šance o deset procent nižší. Ve váhově přiměřené rodině klesá riziko tloušťky na 46 procent.
Příčinou růstu nadváhy je nepoměr mezi energetickým příjmem a výdejem. Hainer uvedl, že velká část populace je geneticky vybavena tak, že nedokáže bez tloustnutí zvládnout nadbytečný přísun potravy. Pro zeštíhlení populace je třeba změnit celý životní styl. Týká se to nejen jídelních zvyklosti a zvýšení pohybu. Je třeba také změnit okolní prostředí, které nabídkou potravin a usnadňováním pohybu rozvoj obezity podporuje.
  
Zdroj: 5.4. 2006 15:55