Bezpečnost potravin

Plzeň získá od EU 76 mil. Kč na likvidaci povodňových škod

Vydáno: 9. 3. 2003
Autor:

povodně, EU, ISPA, kanalizace, protipovodňové úpravy, ŽP

Město Plzeň získá více než 76 milionů korun na likvidaci povodňových škod z mimořádného evropského programu ISPA na podporu obcí, které zasáhly povodně. Už v pondělí vyhlásí radnice výběrová řízení na obnovu kanalizační sítě v Roudné, nejvíce poškozené městské části po srpnové i lednové velké vodě, a na opravu čistírny odpadních vod. Sdělil to náměstek primátora Miroslav Kalous.
Radnice, která se musí na investici podílet 15 procenty nákladů, vybere do měsíce dodavatele staveb. „Do dvou měsíců začneme a chceme být hotovi na podzim,“ dodal náměstek. Zastupitelé už před měsícem schválili výjimku, že dodavatelé těchto projektů se budou řídit pravidly EU a nikoli standardy pro zadávání zakázek financovaných z peněz města.
Největší část evropských peněz, zhruba 63 milionů, půjde na obnovu kanalizačních řadů a přípojek v Roudné, v centru města U Zvonu, na Denisově a Anglickém nábřeží a v okrajové čtvrti Litice. Dalších 15 milionů si vyžádá výměna zásobníku bioplynu a protipovodňové úpravy v čistírně odpadních vod.
„Tato povodňová ISPA byla vyhlášená na přelomu roku a při podávání žádostí jsme museli být velmi rychlí. Vyzkoušeli jsme si ale, že máme také na velké projekty,“ dodal Kalous. Plzeň požádala už loni v září EU o 800 milionů korun v rámci tzv. velkého programu ISPA. Rozhodnutí Bruselu zatím nepadlo.
Šest plánovaných projektů výstavby a obnovy vodárenské a kanalizační infrastruktury má přijít na jednu a čtvrt miliardy korun. Evropská dotace by měla činit minimálně 70 až 80 procent těchto nákladů, zbytek musí uhradit město. Hlavním projektem je rozšíření čistírny za 400 milionů, výstavba zádržné nádrže v Bolevci, kanalizace městských částí Valcha, Radčice a Křimice a vodárenský soubor Lobzy.
Václav Prokš (ČTK)

e-mail: info@iceu.cz  
http://www.evropska-unie.cz

ICEU-EkoList, 7. 3. 2003