Bezpečnost potravin

PhytoLab investuje milion EUR do nové analytické laboratoře

Vydáno: 15. 7. 2005
Autor:

Německá společnost PhytoLab, skupina pro rostlinné extrakty, investuje více než milion EUR do nové technologie pro své výzkumné centrum PhytoLab.

Německá společnost PhytoLab GmbH & Co. KG, skupina pro rostlinné extrakty Martin Bauer, investuje více než milion EUR do nové technologie pro své výzkumné centrum PhytoLab a výstavbu nové laboratoře na rozloze 16 003  m2. Nová investice spolu s více než třemi miliony EUR vynaloženými na rozšíření a modernizaci laboratoří v uplynulých dvou letech umožnila vytvořit přední evropské centrum pro analýzy rostlinných sloučenin. Moderní zařízení umožňuje provádět špičkové analýzy kontaminantů a toxických sloučenin, jako je kupříkladu kyselina aristocholová, obsažená v rostlinách používaných v tradiční čínské medicíně. Společnost PhytoLab rovněž získala novou technologii umožňující vypracovat metodu analýzy pro vysoce toxický anisatin, který je obsažen v některých odrůdách badyánu. Další nová zařízení jsou určena k detekci těžkých kovů, živin a stopových prvků v rostlinných extraktech. PhytoLab testuje každoročně kolem 80 000 vzorků na přítomnost těžkých kovů, mykotoxinů a pesticidů. Nové zařízení ICP-MS je schopno analyzovat více než deset prvků současně při jednom měření za význačných úspor času a finančních nákladů. Analýzu olova, kadmia, rtuti, thalia, arsenu, mědi, chromu a niklu je možno provést během pěti minut v porovnání se třemi dny nutnými k analýze dříve. Laboratoř je rovněž jednou z málo pracovišť, která jsou schopna testovat čínské byliny používané v medicíně a umožnit tak zavedení tradiční medicíny v Evropě a vylepšit její reputaci po aféře s falšovanými bylinami a léky. PhytoLab mimoto vyvinula vhodnou metodu zkoušení antraquinonů, což jsou kancerogenní látky obsažené v listech stromu noni. S nedávným uvedením na evropský trh požadují úřady testy na stanovení přítomnosti všech antraquinonů ve šťávách z ovoce noni a metody zkoušení společnosti PhytoLab byly uznány řadou evropských úřadů pro bezpečnost potravin.
http://66.249.93.104/search?q=cache:5NtTp1i8LSwJ:in-pharmatechnologist.com/news/news-ng.asp%3Fn%3D61001-phytolab-invests-million+Phytolab+&hl=cs