Bezpečnost potravin

Pátrání po české (bio)buchtě začíná

Vydáno: 5. 5. 2008
Autor:

Hnutí DUHA spouští rozsáhlou reklamní kampaň, jejímž cílem je pomoci prosadit lepší nabídku českých biopotravin v obchodech.

Poptávka po biopotravinách závratně roste i v Čeké republice a spotřebitelé chtějí v obchodech najít domácí, české zboží z ekologického zemědělství. Kampaň spotřebitelům umožní, aby se na velké pekárny, mlékárny, výrobce uzenin a další podniky sami obrátili a požadovali lepší nabídku českých biopotravin. Skoro dvě třetiny bio zboží v obchodech pochází z dovozu. Přitom mléko, obilí nebo zeleninu a další suroviny by klidně mohli dodávat domácí zemědělci. Hlavně základní potraviny – bio chleba, uzeniny, maso nebo mléčné výrobky – z české výroby na zdejším trhu často prostě nejde sehnat. České zemědělství i naše krajina tak zbytečně přichází o velkou příležitost.
 
Kampaň je součástí programu Hledá se česká buchta. Probíhat bude v příštích několika týdnech sice jen v Praze a Brně, ale prostřednictvím e-mailu se jí mohou zúčastnit obyvatelé z celé České republiky. Kampaň využívá plakátů, reklamních ploch ve vagonech Českých drah a vozech městské hromadné dopravě, citylightů i bannerů na silně navštěvovaných webech [1]. Hnutí DUHA očekává, že kampaň osloví stovky tisíc lidí.
 
Ekologická organizace na reklamách nabízí webovou stránku www.ceskebiopotraviny.cz, odkud lidé mohou psát e-maily přímo velkým výrobcům potravin. Najdou zde také novinky o biopotravinách na českém trhu, praktické rady, kontakty na dodavatele, informace o ekologickém zemědělství nebo publikace ke stažení.
 
Česká poptávka po biopotravinách raketově letí vzhůru. Ale 62 % bio zboží prodaného v obchodech loni pocházelo z dovozu [2]. Přitom některé z potravinářských podniků, jejichž výrobky běžná domácnost má na stole každý den, biopotraviny nenabízejí.
 
Ekologická organizace chce velké pekárny, mlékárny, výrobce uzenin či zpracovatele ovoce a zeleniny přimět, aby je zařadili do svého sortimentu. V průzkumu Hnutí DUHA, který oslovil 77 velkých potravinářských podniků, pouze pětina uvedla, že vyrábí biopotraviny [3]. Ale mnoho jich o tom uvažuje. Možnost, že by biopotraviny vyráběly, však odmítá třetina firem.
 
Hnutí DUHA kampaň připravilo ve spolupráci s agenturou Last Minute Management. Financování reklam – které jsou umístěny za nízkou nekomerční cenu – umožnil grant ve výši cca 250 000 Kč, který ekologická organizace na projekt dostala prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
 
 
Poznámky:
[1] Vizuál reklam lze stáhnout na www.hnutiduha.cz/pics/biobuchta_reklama.pdf
[2] Více v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=588
 
 
Zdroj: Tisková konference Hnutí Duha, 5. 5. 08