Bezpečnost potravin

Ovoce a zelenina do škol – průběh programu

Vydáno: 11. 5. 2010
Autor:

Ovoce zdarma chce zatím přes 2 700 škol s téměř 310 000 žáky.

Do programu, který má žákům prvních až pátých ročníků základních škol zajistit ovoce a zeleninu zdarma, se dosud přihlásilo minimálně 2 761 škol s téměř 310 000 žáky od šesti do deseti let. Produkty bude školákům v letošním školním roce dodávat 11 schválených distributorů.
Zahájení programu schválila loni před Vánoci vláda. Opatření, které již v roce 2006 navrhla EU, má vést ke snížení dětské obezity. Dodávky do škol někteří ze schválených žadatelů zahájili již v únoru, někteří tento měsíc.
Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci od státem schválených dodavatelů zdarma například také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad. V pravidlech programu vydaných ministerstvem zemědělství je doporučení, aby bylo preferováno ovoce mírného klimatického pásma, nejlépe domácí produkce.
Do prvních až pátých tříd základních škol v Česku chodí více než 450 000 dětí. Dle kalkulace SZIF by v případě, že by se všichni tito žáci do programu zapojili, vychází na jednoho z nich během letošního roku zhruba 160 korun.
Z unijního rozpočtu má na dotované ovoce v tomto školním roce jít 53 miliónů z celkových téměř 73 miliónů korun. Zbývajících necelých 20 miliónů korun poskytne ze svého rozpočtu stát.
Součástí akce na podporu konzumace ovoce a zeleniny je i doporučení školám, jak děti vést ke zdravému stylu života. Na program vyčlenila EU v letošním roce pro 27 členských zemí celkem 90 miliónů eur.

"Podpora poskytovaná na ovoce a zeleninu ve školách"

Potravinářský zpravodaj XI, 2010, č. 3, s. 19