Bezpečnost potravin

Otazníky kolem výživových doporučení

Vydáno: 15. 11. 2004
Autor:

Z USA se do Evropy šíří směr prosazování nízkosacharidické stravy. Lze očekávat změny výživových doporučení a úpravy potravinové pyramidy. Glykemický index je vhodný spíše jen pro dietní terapii diabetu typu 2.

Nízkosacharidická strava – nově populární dietní směr se posunuje z USA do Evropy. Jedná se o diety s nízkým glykemickým indexem (Atkinsova, Jižního pobřeží apod.), tzn. že z nich jsou zcela nebo částečně vyloučeny potraviny obsahující sacharidy jako chléb, těstoviny, rýže, brambory, ovoce a naopak jsou doporučeny maso, vejce, ryby. Je zřejmé, že z tohoto trendu profitují především producenti vajec a masa (ceny vajec se v USA zdvojnásobily, ceny hovězího stouply o 50 %) zatímco producenti obilí, výrobci pečiva a ovocných šťáv tratí. Výrobci potravin investují miliony do vývoje nízkosacharidických výrobků.
Všichni experti se shodují v tom, že konzumace zeleniny a ovoce je pro zdraví zásadní a tyto potraviny by měly by tvořit základnu pyramidy. Shoda panuje i v tom, že při výběru sacharidických potravin mají mít přednost produkty s nízkým stupněm zpracování (mají poměrně nízký GI a dodávají vlákninu). Pokud jde o hledisko zasycení: sacharidy nasytí jen krátkodobě, dlouhodobě nasytí spíše bílkoviny a tuky.
Doporučení ohledně podílů jednotlivých živin a přívodu energie se stále intenzivně diskutují. Jedna strana je pro to, aby sacharidy tvořily i nadále nejméně polovinu energie, druhá strana už nechce kategoricky zatracovat nízkosacharidické diety a chce zvýšit doporučený podíl energie z bílkovin (na 16 až 17 %) a „zdravých“ olejů a tuků. Aby se zabránilo možným poruchám ledvin, je při zvýšeném příjmu bílkovin vhodný vyšší přívod tekutin.

Ernährungs-Umschau, 51, 2004, č. 8, s. 308-312, 332-333