Bezpečnost potravin

Odhad příjmu epoxidovaného sójového oleje (ESBO) jako změkčovadla PVC

Vydáno: 26. 3. 2006
Autor:

Podle EFSA je příjem ESBO z těsnění víček a potravinářských fólií pod tolerovatelným denním příjmem.

Vědecký panel pro potravinářská aditiva, aromata, pomocné prostředky a materiály v kontaktu s potravinami Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA-AFC) vyhodnocoval výsledky nových údajů zjištěných ve čtyřech zemích (Rakousko, Německo, Dánsko, Švýcarsko) o migraci epoxidovaného sójového oleje (ESBO) do potravin typu majonéz, ochucujících přípravků (hořčice, křen aj.) a jiných výrobků s olejem (rostlinné omáčky, např. pesto; zelenina v oleji, např. olivy, artyčoky; sýr v oleji, např. feta, kozí; ryby v oleji, např. sardinky) balených ve skleněných obalech s kovovými víčky opatřenými PVC těsněním obsahujícím ESBO. Cílem tohoto vyhodnocení bylo zjistit, jakým dávkám ESBO jsou vystavováni dospělí jedinci.

ESBO se používá jako změkčovadlo a stabilizátor plastů, např. PVC. ESBO může tvořit až 40 % hmotnosti těsnění na kovových víčkách určených pro uzavírání skleněných obalů. Existuje tak možnost migrace ESBO během výroby a skladování výrobků. ESBO se také používá jako stabilizátor v PVC fóliích určených pro přímé balení potravin.

 

Na základě četných předpokladů, které byly použity pro odhad příjmu ESBO, došel EFSA-AFC k závěru, že denní příjem ESBO z potravin balených ve skle s kovovými víčky s PVC těsněním činí 0,25 mg/kg tělesné hmotnosti (pokud se bere do úvahy průměrná koncentrace ESBO), popř. 0,64 mg/kg tělesné hmotnosti (pokud se použije percentil 90). Denní příjem ESBO z fólie pro balení potravin nepřesáhl 0,2 mg/kg tělesné hmotnosti. 

 

Panel AFC došel k závěru, že potenciální denní příjem ESBO z těsnění víček a z potravinářské fólie je pod hodnotou TDI (Tolerable Daily Intake, tolerovatelného denního příjmu), která činí 1 mg/kg tělesné hmotnosti. Další upřesnění odhadu expozice se v současné době nepovažuje za potřebné. Vyjádření EFSA-AFC z 16. března 2006 k migraci ESBO je k dispozici v příloze.

Příloha : Vyjádření EFSA-AFC k migraci ESBO do potravin [pdf ; 60521 bytů]

EFSA