Nový způsob ošetření semen pro ochranu rostlin před škůdci
Vydáno: 27. 10. 2009
Autor:
Ve Velké Británii byl vyvinut nový způsob ošetření semen přirozeně se vyskytující se látkou - kyselinou jasmonovou, které chrání rostliny před útoky škůdců.
Ošetření semen používající přirozeně se vyskytující se rostlinnou látku, která chrání rostliny před poškozením hmyzem přikročilo v první polovině června blíže k trhu se společností Becker Underwood, která získala práva pro obchodování s ní po celém světě.
Toto ošetření bylo vyvinuto britským týmem na Lancasterské universitě a výzkumným centrem Stockbridge Technology Centre. Tato složka – kyselina jasmonová, je rostlinný hormon, který spouští přirozený obranný mechanismus rostliny a nutí ho působit působí rychleji, když je rostlina napadena škůdci. Rozprašování chemické látky na rostliny může způsobovat fytotoxicitu a omezení růstu ale máčení semen nemá žádný negativní účinky.
Výzkum na Lancasterské universitě, financovaný organizacemi HDC (Horticultural Development Council) a Natural Environment Research Council, zjistil, že sviluška chmelová (Tetranychus urticae) se živila a rozmnožovala méně na rostlinách rajčat pěstovaných z namáčených semen. Ochrana může trvat až 8 týdnů po vyklíčení.
Společnost Becker Underwood uskutečnila pokusy na hlavních zemědělských plodinách ve Spojených státech, takže je pravděpodobné, že tyto plodiny budou mít jako první výhody z tohoto ošetření.
Nigel Paul z katedry biologických věd (Department of Biological Sciences) Lancasterské university sdělil, že práce financovaná britským ministerstvem DEFRA se snaží zjistit, zda kyselina jasmonová může pomáhat rostlinám bránit se lépe proti infekci chorob. Mohla by například přispět k ochraně rajčat proti botrytidě.
Společnost Becker Underwood také získala práva ke komercializaci inokulantu fixujícícho dusík, vyvinutého na universitě McGill v Kanadě, který může zvyšovat výnosy polního hrachu. Využívá mastnou kyselinu, která stimuluje vytváření kořenových hlízek fixujících dusík.
Horticulture Week, 2009, 5 June, s. 31