Bezpečnost potravin

Nová vyhláška o suplementech

Vydáno: 5. 7. 2008
Autor:

Vyhláška 225/2008 Sb. nahrazuje od 1. 7. 2008 vyhlášku 446/2004 Sb. s požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin.

Dne 30. 6. byla zveřejněna vyhláška 225/2008 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin, přijatá 17. června 2008, která zrušuje a nahrazuje vyhlášku 446/2004 Sb. Podle dosavadní vyhlášky se výroba posuzuje nejdéle do 1. 7. 2009. Takto vyrobené výrobky se při uvedení do oběhu posuzují podle dosavadní vyhlášky nejdéle do 1. 8. 2010.
V textu vyhlášky se doplňují odkazy na novější související předpisy ES, včetně nařízení 1924/2006 o tvrzeních.
Text je zpřehledněn, neopakují se definice či ustanovení, která jsou uvedena v souvisejících předpisech ES.
Zdůrazňuje se, že se nesmějí použít omamné látky a látky, u nichž byl prokázán toxický či jiný nepříznivý účinek na organismus, a vedle toho zůstává platný i seznam zakázaných rostlin (příloha 4 – doplněná o řadu dalších rostlin).
Doplňuje se požadavek na varování u doplňku obsahujícího Cimicifuga racemosa (ploštičník hroznovitý).
Doplňuje se např., že obsažená množství se na obalu uvádějí průměrnými hodnotami zjištěnými výrobcem.
 
Příloha 1: Vitaminy a minerální látky, které lze použít pro výrobu doplňků stravy – beze změny.
Příloha 2:Formy vitaminů a minerálních látek, které lze použít pro výrobu doplňků stravy – doplňuje se kalcium-L-methylfolát (zdroj kyseliny listové), sacharát železitý, bisglycinát železitý (zdroje železa) a glycerofosforečnan draselný (zdroj draslíku).
Dosavadní příloha 3“ Nejvyšší přípustná množství vitaminů“ se vypouští.
Nová příloha 3: Podmínky použití některých dalších látek v doplňcích stravy – zahrnuje všeobecně přípustné rostliny se specifikací jejich částí a nejvyšším množství v denní dávce, a dále vyjmenovává zatím jen několik dalších přípustných látek (se stanovenými nejvyššími denními limity): acetylkarnitin, DMAE (dimethylaminoethanol), kyselina orotová, pycnogenol, taurin..
Příloha 4: Seznam dalších látek zakázaných při výrobě potravin (rostliny a Claviceps, acetyltryptofan, dehydroepiandrosteron (DHEA)
Kyselina gama-aminomáselná (GABA) 5-hydroxytryptofan (5-http), koloidní stříbro, laktulóza melatonin, N-acetylcystein.
Příloha 5: Doporučené denní dávky vitaminů a minerálních látek – zůstává beze změn.
Přílohy 6 a 7 se vypouštějí.