Bezpečnost potravin

Nežádoucí propagace sladkostí

Vydáno: 23. 2. 2006
Autor:

Potravinářský úřad AFSSA kritizuje způsob označování a propagaci sušenek obohacených vitaminy.

Francouzský úřad pro bezpečnost potravin AFSSA kritizuje určité druhy sladkostí na trhu, které jsou obohaceny vitaminem B a dalšími vitaminy a mineráliemi, protože to svádí k jejich konzumaci a zhoršuje to přehled o zdravých potravinách u osob, pro které jsou tyto potraviny určeny.

Sušenky pro mladé ženy

Např. určité nejmenované sušenky, které jsou obohaceny vitaminy B1, B2, PP, B6, B9 a E, jsou doporučovány především ženám ve fertilním věku také s upozorněním na obsah železa, které hraje důležitou roli při okysličování tkání.

Podle EFSSA přidávané množství je natolik vysoké, že se nejedná o náhradu ztrát během procesu, ale o fortifikaci. Jde dále o to, že sušenky nelze považovat za hodnotnou stravu, protože obsahují 491 kcal/100 g, přičemž 20 % z toho pochází z cukru a 42 % z tuků. Navíc jsou tyto sušenky baleny po 5 kusech, ale doporučit by se daly jen 2 kusy denně. Takové doporučení ale na obalu není a velké balení svádí k tomu, zkonzumovat jej celé. Kromě toho ke konzumací svádí propagační slogan, že je lze snadno jíst kdykoli během dne.

AFSSA souhlasí s tvrzením ohledně okysličovací funkce železa a s tím, že ženy ve věku mezi 15 a 54 lety mají železa nedostatek, ale kritizuje, že různé údaje jsou uváděny různě velkým písmem, v důsledku čehož výrobek není přednostně konzumován tou cílovou skupinou žen, které je z hlediska vysokého obsahu železa určen. Hrozí, že bude konzumován muži v mladším věku, pro které není zvýšený příjem železa žádoucí.

Sušenky jako druh potraviny nejsou podle názoru AFSSA právě nejvhodnějším zdrojem železa.

AFSSA tedy požaduje, aby údaje na obalu týkající se doporučení a varování, a také velikost balení, byly v souladu s jejich připomínkami.

Sušenky pro seniory

Podobně negativní stanovisko má AFSSA k sušenkám obohaceným hořčíkem a vápníkem, které jsou určeny pro starší osoby.

Nežádoucí přídavek bóru

Úřad AFSSA  nesouhlasí s přídavkem bóru do potravin a varuje, že hrozí předávkování spotřebitelů. Odvolává se na stanovisko úřadu EFSA, podle kterého nebyl u evropské populace zjištěn deficit bóru ani nějaká jeho nutriční výhoda.

S touto problematikou úzce souvisí již léta projednávaný předpis ES o fortifikaci a zdravotních tvrzeních, který je ve fázi druhého čtení v Evropském parlamentu.

EU Food Law, 2006, č. 241, s. 12