Bezpečnost potravin

Německý podnik prodával odpady jako potraviny

Vydáno: 20. 4. 2008
Autor:

Odpadní materiál živočišného původu byl zřejmě dále prodáván k potravinářským účelů.

 Erlangen/Würzburg – Při rutinní kontrole veterinárního úřadu města Würzburg v jednom podniku v bavorském vládním obvodě Dolní Franky byly odhaleny nesrovnalosti a proto se do celé kauzy zapojila státní prokuratura se sídlem v Memmingenu ve spolupráci se speciální jednotkou bezpečnosti potravin bavorského zemského úřadu pro národní zdraví a bezpečnost potravin.
Jak oznámil zástupce bavorského zemského úřadu národního zdraví a bezpečnosti potravin (LGL), jedná se o podnik, který vlastní povolení pro nakládání s vedlejšími živočišnými produkty. V úzké spolupráci státní prokuratury, policie, veterinárního úřadu a vlády Dolních Frank probíhalo v podniku po celý uplynulý týden vyšetřování, které mělo potvrdit podezření, že došlo ke zneužití obchodních listin. Současně proběhla také kontrola v odběratelském podniku této firmy, který sídlí v jiné spolkové zemi, tamními příslušnými úřady. Město Würzburg dolnofranckému podniku na základě předložených konkrétních podezřelých okolností odebralo povolení obchodovat v rámci EU s materiálem K1 a K3. K ohrožení zdraví spotřebitelů nedošlo. Vyšetřování státní prokuratury bude probíhat i nadále, uvedl LGL.
Postižená firma obchoduje kromě jiného s hovězími kůžemi, které nejsou určené pro humánní spotřebu (jedná se o tzv. K3 materiál). Tyto kůže podnik zřejmě prodával dále jednomu potravinářskému podniku s obchodní dokumentací příslušnou pro potraviny.
Unterfränkischer K3-Betrieb soll Abfälle als Lebensmittel verkauft haben, [cit. 2008-04-18],