Bezpečnost potravin

Německo zakázalo pěstování určité geneticky upravené kukuřice

Vydáno: 15. 4. 2009
Autor:

Německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová vydala zákaz pěstování geneticky upravené kukuřice MON 810. Zákaz se vztahuje i na prodej osiva.

V Německu se už nebude moci pěstovat geneticky upravená kukuřice MON 810. Podle agentury DPA dnes zákaz vydala německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová. Vztahuje se nejen na pěstování této plodiny, ale i na prodej osiva.
Německo je tak šestou zemí EU, kde se kukuřice MON 810 nesmí používat. Před ním k zákazu přikročily Francie, Řecko, Rakousko, Maďarsko a Lucembursko. V Česku je tento druh povolen. Geneticky upravená kukuřice MON 810 se v EU ve velkém pěstuje od roku 1998. Do plodiny byl přidán jeden gen, který ji chrání před škůdci.
„Docházím k závěru, že je oprávněný důvod k tomuto kroku (k zákazu). Geneticky upravená kukuřice řady MON 810 představuje nebezpečí pro životní prostředí,“ zdůvodnila opatření ministryně. Podle ministerstva jsou ohroženy zvlášť určité druhy brouků, motýlů a vodního hmyzu.
O pěstování geneticky upravené kukuřice se v Německu vedou léta spory. Proti používání modifikované plodiny vystupovalo hlavně Bavorsko. Tlak tamních konzervativců z CSU (Křesťanskosociální unie) na přijetí zákazu v posledních týdnech rostl. Ministryně ale popřela, že její rozhodnutí bylo politické. „Je to odborné rozhodnutí,“ podotkla. Odvolává se na odborné studie, podle nichž se při používání geneticky upravené kukuřice zvýšil na polích úhyn larev hmyzu, zvláště slunéček. Není prý ani jasné, jak se šíří pyl.
Zprávu o dopadech na životní prostředí připravil i koncern Monsanto, který kukuřici upravuje. Ministryně dokument dala posoudit několika německými institucemi. Výsledky ale nebyly jednoznačné.
Německý ministr životního prostředí zákaz přivítal. Ministryně pro výzkum naopak varovala před omezováním bádání. Také podle některých politiků vládních křesťanských demokratů z CDU může zákaz brzdit používání moderních technologií.