Bezpečnost potravin

Německé pudinky s peroxidem

Vydáno: 22. 2. 2011
Autor: SVS ČR

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 21.2. 2011.

Jakmile Státní veterinární správa ČR obdržela v pátek 18. 2. večer prostřednictvím systému rychlého varování  RASFF informaci, že i do ČR směřovalo několik šarží pudinků, které by mohly obsahovat peroxid vodíku, podnikla odpovídající kroky.

V sobotu 19. 2. zajistil dovozce Alimpex Food a.s. na příkaz SVS ČR velkou část zásilky ještě v distribučním skladu s tím, že do pondělí 21. 2. zajistí stažení případných výrobků dotyčných šarží od svých odběratelů.

Dnes, 21. 2., lze potvrdit na základě zjištění inspektorů Městské veterinární správy v Praze, že celkem bylo do ČR dovezeno po 72 karotenech po 864 kusech výrobků dvou šarží (s dobou použitelnosti do 4. 3. a 10. 3.). Ve skladech bylo zajištěno 52 kartonů výrobku puding přírodní a pudink s příchutí skořicovou (doba použitelnosti 10. 3. 2011). Do tržní sítě byl distribuován výrobek pudink čokoládový a pudink vanilkový (doba použitelnosti 4. 3. 2011).

V sobotu, dne 19. 2., byl kontaktován dovozce Alimpex Food a odběratel, společnost Globus, a ti zajišťují vyřazení z prodeje, stažení do skladu distributora (Alimpex Food), popřípadě informování zákazníků.

Stahování výrobků započalo v sobotu, kdyby přesto zákazníci zjistili, že si zakoupili puding Landliebe Greisspudding výrobce Friesland Campina, Heilbronn, Německo, s dobou použitelnosti 4. 3. nebo 10. 3., udělají nejlépe, když jej okamžitě vrátí prodejci.

Německá strana informovala systémem RASFF o případném riziku kromě naší republiky ještě Rakousko, Maďarsko, Belgii a Polsko, kam problematické šarže mohly směřovat. Zjištěný obsah peroxidu vodíku se pohyboval v odebraných vzorcích mezi 2,5 – 5 %. V Německu nahlásila problémy jedna rodina, jeden dospělý a dvě děti, po zveřejnění se přihlásilo ještě 8 lidí.

Díky okamžitým krokům dozorových orgánů byly závadné výrobky (pudinky) okamžitě pozastaveny a bylo zahájeno stahování z tržní sítě. O způsobu likvidace, popřípadě vrácení zpět dodavateli, bude rozhodnuto.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.