Bezpečnost potravin

Nekupujte ovoce a zeleninu na stáncích

Vydáno: 8. 1. 2009
Autor: bodokova1

Varování pro spotřebitele.

Sdružení obrany spotřebitelů doporučuje, aby lidé kvůli silným mrazům nekupovali ovoce a zeleninu u pouličních prodejců či na tržištích.
 
V současné době, kdy extrémně nízké venkovní teploty mohou ovoce a zeleninu poškodit či znehodnotit, je bezpečnější nakupovat v „kamenných“ prodejnách.
 
Na několika místech v Čechách v noci teploty klesají pod minus 25 stupňů Celsia a hluboko pod bodem mrazu se udržují i během dne. I v kamenných prodejnách se doporučuje zboží velmi pečlivě prohlížet, protože ne všichni prodejci mají nyní zajištěn dovoz, uskladnění i prodej zeleniny takovým způsobem, aby i v mrazivém počasí byla zaručena kvalita tohoto zboží.
 
Při mrazech, které v současnosti sužují ČR, však může zelenina a ovoce namrznout i v nákupní tašce cestou z obchodu domů. Na nízké teploty velmi citlivě reagují například brambory, které začínají sládnout již při teplotách kolem dvou stupňů Celsia.
 
Mrazem poškozenou zeleninu a ovoce lidé mohou reklamovat. S ohledem na vlastnosti ovoce a zeleniny SOS doporučuje reklamovat běžnou zeleninu a ovoce v prodejně s paragonem co nejdříve, nejpozději do druhého dne.