Bezpečnost potravin

Největší stažení doplňků stravy z prodeje v historii Austrálie

Vydáno: 6. 5. 2003
Autor:

Úřad pro bezpečnost potravin v Austrálii a na Novém Zélandu (Food Standards Australia New Zealand, FSANZ) vydal informaci o stažení více než 600 výrobků firmy Pan Pharmaceuticals z prodeje.

Úřad pro léčiva (Therapeutic Good Administration, TGA) v Austrálii zjistil chyby ve výrobních praktikách firmy Pan Pharmaceuticals a na základě těchto zjištění vydal TGA pokyn ke stažení více než 600 výrobků firmy, mezi které patří doplňky stravy. Uvádí se, že jde o největší stažení “léků” v historii Austrálie.
Firma Pan Pharmaceuticals exportuje své výrobky do 40 zemí světa, přičemž export činí 37 % celkového obratu firmy. Export na Nový Zéland, do Asie a Evropy činí asi třetinu celkového exportu firmy. Výrobky se prodávají přímo pod názvem firmy Pan Pharmaceuticals nebo se balí do jiných obalů. U těchto výrobků je pak spojení s výrobní firmou obtížné dohledat.
Seznam výrobků, které je třeba stáhnout z prodeje, byl předán hlavním deníkům, aby ho otiskly. Tento seznam je také k dispozici na www-stránce  New Zealand Food Safety Authority (NZFSA).
Úplný seznam výrobků firmy Pan Pharmaceuticals určených ke stažení z prodeje je uveden v
Potravinářských aktualitách.

www.foodstandards.gov.au