Bezpečnost potravin

Nejobéznější děti? V Praze

Vydáno: 5. 2. 2009
Autor: berankova1

Počet obézních dětí a adolescentů v ČR nebezpečně roste. Článek zpravodajského serveru iDNES.cz.

Bydlíte v Praze, máte několik potomků, dáváte jim kapesné a vy sami máte problémy s nadváhou? Pak je vaše ratolest ideálním kandidátem na obézní dítě. Pokud rodiče proti stávajícímu trendu nezasáhnou, brzy začneme dohánět Spojené státy americké v počtu obézních dětí a adolescentů.

Pražské děti se velmi často stravují nezdravě a v rychlých občerstveních.
Ideálem krásy naší společnosti jsou štíhlí lidé, které vídáme každý den v reklamách i na billboardech. Jenže realita v ulicích je něčím docela jiným. Počet lidí s nadváhou stoupá každý den. Ohroženy jsou zvláště děti, které podléhají reklamám na všemožné laskominy. Není se poté co divit, že dítě, na jehož životosprávu rodiče nedohlíží, spořádá denně několik sladkostí, vypije přeslazený nápoj a den za dnem tloustne.

V České republice je problematika obézních dětí poměrně dobře zmapována díky celým řadám výzkumů, které se v posledních letech odehrály. Možná že i vaše dítě přineslo domů dotazník, který jste s ním vyplňovali. Ze získaných informací se dá vytvořit statistický prototyp obézního dítěte. "Podíl jedinců s nadměrnou hmotností a obezitou většinou klesá s rostoucím počtem obyvatel v místě bydliště a stoupá podíl jedinců s nízkou hmotností. Ve věkových kategoriích do 11 let však v Praze nacházíme více chlapců s nadměrnou hmotností a obezitou než v ostatních místech, u dívek je jich v Praze více než ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel," říkají J. Pařízková a L. Lisá v knize Obezita v dětství a dospívání.
Záhadu výjimečně velkého procenta obézních dětí v Praze vysvětluje především to, že jejich rodiče  mají relativně vysoké platy, ale také nedostatek času. Ve výsledku poté děti brouzdají po restauracích rychlého občerstvení a díky dostatečnému kapesnému si mohou dělat radost nejen konzumováním hamburgerů, ale i ve škole prostřednictvím nákupu sladkostí z prodejních automatů.  Statistika nicméně říká, že obézní děti se vyskytují i ve vícečetných rodinách málo vzdělaných lidí, kteří jsou taktéž obézní. Nákup levného, nekvalitního jídla a špatný příklad ze strany rodičů vede opět k dětské obezitě.

Jakmile rodiče zpozorují, že jejich dítě začíná mít vyšší hmotnost, než je v daném věku vhodné, měli by rychle zakročit. Prvním krokem je vypustit přeslazené sycené nápoje z jídelníčku jejich potomka. Dále by měli zajistit vyváženou stravu, kterou mohou usměrňovat díky připravování školních svačin. Ve vyhrocených případech mohou po svém potomku požadovat i účtenky, které doloží, že kapesné nebylo utraceno za nutričně nevyhovující potravu.
Změna jídelníčku sama o sobě ale nebývá často dostačující. Pro dítě je vhodné, aby kromě vypuštění sladkostí začalo i se sportovními aktivitami. Důležité je nepřetěžovat začínající sportovce a při skupinových sportech jim vybírat jim rovné spoluhráče, aby netrpěli pocitem méněcennosti. Mezi doporučované pohybové aktivity se řadí plavání, vodní sporty, ale i turistika, během níž se dítě pohybuje v přírodě a na čerstvém vzduchu.
(foto: Profimedia.cz)

Zdroj: iDNES.cz