Bezpečnost potravin

Nebezpečný doplněk stravy Man Power

Vydáno: 8. 6. 2010
Autor:

SZPI nedoporučuje konzumovat tuto šarži uvedeného DS: balení á 2 tablety, datum expirace 06/2011.

Potravinářská inspekce odhalila nebezpečný doplněk stravy, letos již třetí
 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce dlouhodobě věnuje zvýšenou pozornost kontrole doplňků stravy, zvláště z pohledu bezpečnosti. V loňském roce inspekce varovala před pěti nebezpečnými doplňky, v letošním roce řeší už třetí případ. Laboratorní rozbory totiž odhalily přítomnost látky aildenafil u doplňku stravy Man Power deklarujícím podporu mužské potence, který byl do ČR dovezen z Estonska. Dle zdravotního hodnocení Ministerstva zdravotnictví ČR je potravina obsahující tuto látku zdraví nebezpečná.
 
Aildenafil se svou strukturou i účinky podobá sildenafilu, to jest látce, která se používá pro výrobu léků, ale pouze těch, jejichž užívání může vzhledem k nežádoucím vedlejším účinkům předepsat pouze lékař na základě posouzení zdravotního stavu pacienta. Přítomnost sildenafilu či jeho analogů včetně aildenafilu ve volně prodejných potravinách je proto nepřípustná. Z hodnocení ministerstva také vyplývá, že aildenafil se dokonce ve farmaceutickém průmyslu dosud nepoužívá, neboť není dostatečně prozkoumán.
 
Potravinářská inspekce na základě laboratorních výsledků zakázala uvádění do oběhu doplňku stravy Man Power (balení á 2 tablety, šarže s datem expirace 06/2011). Inspekci se tento přípravek (šarži) podařilo odhalit i přesto, že bylo do ČR dovezeno jen 24 balení. Ostatní dosud dovezené šarže budou moci být uvedeny do oběhu až poté, co jejich dovozce – podnikatelka Zuzana Knoflíčková z Hradce Králové – laboratorními analýzami prokáže jejich bezpečnost. Výrobcem doplňku je firma NordMax Europe OÜ z Estonska.
 
Pokud má někdo ze spotřebitelů výše uvedenou šarži doplňku stravy doma, inspekce nedoporučuje jeho konzumaci.  
 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce je rovněž partnerem komunikační kampaně zaměřené proti padělkům léčiv a nelegálním přípravkům, kterou v současnosti organizuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Více informací o kampani lze najít na stránkách www.nebezpecneleky.cz
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI