Bezpečnost potravin

Nebezpečné doplňky stravy pro hubnutí

Vydáno: 5. 2. 2006
Autor:

Úřad pro potraviny a léky v USA (FDA) varuje spotřebitele před nákupem a konzumací dvou brazilských doplňků stravy určených pro hubnutí. Obsahují nepovolené léky s řadou vedlejších účinků.

FDA vydal dne 13. ledna 2006 zprávu, ve které varuje spotřebitele před konzumací dvou brazilských doplňků stravy: Emagrece Sim a Herbathin. Výrobky vyrábí firma Fitoterapicos a Phytotherm Sim. Podle FDA výrobky obsahují nepovolené léky, přičemž na trhu se prodávají jako doplňky stravy pro snížení hmotnosti. Emagrece Sim je také znám jako “Brazilian Diet Pill”.

FDA radí spotřebitelům, aby výrobky, pokud je zakoupili, vrátili dodavatelům a podniká kroky na zamezení importu těchto výrobků do USA. Podle FDA jsou spotřebitelé, pokud nakupují dietetické pilulky s obsahem neznámého léku, vystaveni nebezpečí. Pokud se objeví vedlejší účinky, je pro zdravotníky obtížné reagovat na neznámou látku.

Oba výrobky obsahují látky na předpis: “chlordiazepoxide HCl” a “fluoxetine HCl”. Chlordiazepoxide HCl se používá ke zmírnění úzkosti a k regulaci symptomů při odebrání alkoholu. Může vést k vytváření návyku, způsobovat ospalost a závratě a může narušovat schopnost řízení vozidla. Fluoxetine HCl je antidepresivum, které se používá pro léčbu obsedantně kompulzivní poruchy, náhlé úzkosti a bulimie. Uvedený lék vážně narušuje účinky jiných léků a měl by se užívat jen pod dohledem lékaře.

Zjistilo se dále, že Emagrece Sim a Herbathin rovněž obsahují Fenproporex – stimulant, který není schválen pro americký trh. Fenproporex se v těle mění na amfetamin, který byl zjištěn v moči (pozitivní test na amfetaminy).

Výrobky Emagrece Sim a Herbathin se prodávají v sadě, která obsahuje dvě lahvičky kapslí “Formula 1 a Formula 2. Oba výrobky se distribuují v pěti úrovních (Levels 1–5). Na etiketě jsou spotřebitelé informováni, aby začali s Level 1 a po dosažení požadovaného úbytku na váze pokračovali k vyšším úrovním. Emagrece Sim má v setu rovněž “stabilizátor hmotnosti”, který se užívá po dosažení požadovaného snížení hmotnosti.

Uvedené výrobky lze získat prostřednictvím internetu. Do USA je dováží a jejich distribuci zajišťují firmy Emagrece Sim Laboratories, Inc. a Herbathin, Inc., obě se sídlem v Miami na Floridě.

 

FDA (zpráva z 13. 1. 2006)